Státní podpora ke spořicím účtům? Osmina Čechů se plete

Petr Kučera Petr Kučera
4. 5. 2012 15:00
Rozšířený je také omyl, že peníze na spořicím účtu nejsou okamžitě k dispozici
Foto: Thinkstock

Praha - Osmina lidí v Česku (12 procent) se mylně domnívá, že ke spořicím účtům v bance dostanou státní podporu.

Ještě častěji - ve 14 procentech - je tento omyl rozšířen u podílových fondů. Dvacetina lidí (pět procent) si dokonce myslí, že stát nějak speciálně podporuje i běžný účet v bance.

Vyplývá to z průzkumu na reprezentativním vzorku populace, který pro ČSOB uskutečnila společnost Factum Invenio.

Na státní podporu mají lidé - při splnění zákonných podmínek - nárok u penzijního připojištění, stavebního spoření a životního pojištění. Jde buď o přímý státní příspěvek, daňové odpočty, nebo kombinaci obojího.

O existenci státní podpory u penzijního připojištění přitom ví 92 procent lidí, u stavebního spoření 90 procent a u životního pojištění jen 68 procent.

Na běžných účtech leží 100 tisíc

Průzkum dále ukázal, že alespoň jeden člen domácnosti má běžný účet v 99 procentech případů.

Penzijní připojištění má podle průzkumu alespoň jeden člen domácnosti v 74 procentech případů, následují stavební spoření (65 %), životní pojištění (43 %), spořicí účet (41 %), podílové fondy (12 %), vkladní knížka (9 %) a termínovaný vklad (8 %).

Výše úspor českých domácností se za osm let téměř zdvojnásobila. Na běžných účtech mají Češi průměrně 100 tisíc korun. Jejich podíl na celkovém finančním majetku domácností se zvýšil z 27 % v roce 2004 na 40 % v roce 2011.

Roste nicméně zájem o spořicí účty, které oproti běžným účtům dokážou - až na výjimky - přinejmenším zabránit znehodnocení úspor inflací.

Za poslední dva roky narostl objem úspor na spořicích účtech o 65 procent. Naopak v podílových fondech mají domácnosti o desetinu méně peněz než před dvěma lety.

Peníze chceme hned

Proč lidé nespoří více? Téměř tři čtvrtiny (71 procent) uvádí, že jim peníze stěží vystačí.

Stále rozšířená je také obava, že peníze uložené na spořicím účtu nebude mít rodina kdykoliv k dispozici. "Přitom u spořicího účtu má klient peníze k dispozici do druhého dne," říká Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu Spoření a investice ČSOB.

Tyto obavy potvrzuje i jiný průzkum, který uskutečnila společnost TNS AISA pro ING Bank na vzorku 800 osob rozhodujících o financích v domácnosti.

"Více než polovina domácností (55 %) uvádí jako hlavní motivaci pro držení úspor na běžném účtu to, že chtějí mít peníze k dispozici vždy, když je potřebují," říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Pro osm procent domácností je důvodem jednoduchost obsluhy běžného účtu a šest procent dotazovaných uvedlo, že nechce další účet.

Tento druhý průzkum se zaměřil jen na domácnosti, které mají nějaké úspory. Naprostá většina (85 %) využívá pro "spoření" běžný účet, 79 procent pak střádá nebo má odloženou finanční rezervu i doma v hotovosti. Oblíbená jsou i stavební spoření (63 %), zhruba polovina domácností (52 %) využívá alespoň pro část úspor také spořicí účet.

Na běžném účtu mají domácnosti uloženu asi třetinu (32 %) úspor, dalších 23 % na stavebním spoření a 17 % shodně na spořicích účtech a doma v hotovosti.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy