Nebezpečný kouř od sousedů? Úředníci budou moci v domě zkontrolovat, čím lidé topí, rozhodla vláda

Adéla Skoupá Ekonomika Adéla Skoupá, Ekonomika
Aktualizováno 14. 12. 2015 12:20
Vláda v pondělí schválila novelu zákona o ovzduší, která má lépe chránit zdraví lidí. Pokud v jednom roce opakovaně vzejde podezření na porušení zákona, budou moci úředníci přímo v domech zkontrolovat kotle. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Zastánci zpřísnění říkají, že v okolních státech jsou kontroly běžné, kritikům ale vadí narušení soukromí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Úřady by měly mít nově pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech. Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší, která má lépe chránit zdraví lidí, dnes schválila vláda. Zpřísnění míří na lidi, kteří doma ve starém kotli pálí PET láhve, hadry nebo odpadky a kouřem z komína zamořují okolí.

Pokud sousedé nashromáždí na znečišťovatele dostatek důkazů, že kouř z komína vypadá nezdravě, vstoupí do jeho domu úředníci v doprovodu experta. Důkazem může být fotografie nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. "Musí prokázat, že nešlo jen o fázi roztápění," vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. 

Nejprve pošlou úředníci majiteli kotle upozornění, že zřejmě porušuje zákon. A teprve pokud to nepomůže a v průběhu roku se situace nezlepší, zaklepou společně s expertem na technický stav kotle u jeho dveří, aby kotel a topivo zkontrolovali. A podobně jako sociálka při ochraně dětí nebo třeba exekturoři budou mít páky na to, aby vešli dovnitř.

Úředníci pak zkontrolují, čím topí, v jakém stavu je kotel a odeberou vzorek popela k rozboru. A když se potvrdí, že člověk do kotle hází například PET láhve naplněné pilinami, čeká ho až padesátitisícová pokuta. Ten, kdo kontrolu domů nepustí, může také dostat pokutu až 50 tisíc korun.

Pokud novela bez zádrhelů projde i Poslaneckou sněmovnou a Senátem, má platit od začátku roku 2017. "Ze zákona není možné spalovat odpady, což nelze bez přímé kontroly jasně prokázat. To by měla novela změnit," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslední sčítání lidu, domů a bytů před čtyřmi lety ukázalo, že tuhými palivy topí v Česku kolem 660 tisíc domácností. A v některých krajích se emise z domácností na znečištění ovzduší podílejí až 80 procenty.

"Legislativní rada vlády potvrdila náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu a přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit," dodává Brabec. V okolních státech jsou podle něj kontroly přímo v domácnostech běžné.

Lidovci se při hlasování kvůli obavám z možného zásahu do práva na soukromí zdrželi. Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek požadoval kontroly vypustit, protože podle něj jde o nepřípustný zásah do práva na soukromí. " Jsou tady dvě práva, která jsou protichůdná - domovní svoboda a právo na životní prostředí. Je otázka, jestli to, že něco pálíte v kamnech, je důvodem pro to, aby bez nařízení soudu nebo státního zástupce mohl někdo vniknout do vašeho obydlí," řekl Bělobrádek.

Pochybnosti panují také kolem účinnosti opatření. "Půjde podle mě jen o to, jestli úřady a radnice najdou odvahu, aby tam úředníky lidem poslali. Protože radnice jsou takové oportunistické a neradi chodí proti lidem, kteří potom budou křičet," míní Petr Klouda, starosta Rýmařova v Moravskoslezském kraji. Právě tento kraj trápí znečištění ovzduší nejvíce.

Klouda už nyní ale ví, na které domácnosti se zaměřit. "V zásadě je to správné opatření, vzduch tady zamořují pořád ti samí a mělo by se jim v tom zabránit," říká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělské lize vládne Getafe, ještě nedostalo gól

Fotbalisté Getafe nedostali gól ani ve třetím utkání ve španělské lize a po domácí výhře 3:0 nad Betisem Sevilla vedou se sedmi body tabulku, poznamenanou pozdějším startem favoritů. Druhá je o skóre Valencie, která ve čtvrtém kole připravila San Sebastianu první porážku: na soupeřově hřišti zvítězila 1:0.

Getafe rozhodlo zápas už v první půli. Nejprve se v akrobatické pozici prosadil Ángel Rodríguez, který pak krátce před poločasem přidal po přečíslení i třetí gól. Mezitím výstavní ránou pod břevno skóroval Marc Cucurella.

Valencie se v San Sebastianu dostala do vedení v 75. minutě, kdy se zblízka trefil uruguayský útočník Maxi Gómez. Domácí, kteří na počátku ligy neprohráli ani s mistrovským Realem Madrid, mohli v nastaveném čase vyrovnat, videorozhodčí ale po jejich gólu odhalil hraní rukou.

Španělská fotbalová liga - 4. kolo:

San Sebastian - Valencie 0:1 (75. M. Gómez), Getafe - Betis Sevilla 3:0 (13. a 43. Ángel, 39. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Španělský fotbalista Thiago z Liverpoolu má koronavirus

Nová posila fotbalistů Liverpoolu Thiago Alcántara má koronavirus. Španělský záložník, jenž do týmu anglického mistra přišel před dvěma týdny z Bayernu Mnichov, nyní musí do karantény. Oznámili to zástupci Reds, neupřesnili ale, kdy měl Thiago pozitivní test.

Devětadvacetiletý fotbalista debutoval v dresu Liverpoolu 20. září při výhře 2:0 nad Chelsea, u pondělního vítězství 3:1 nad Arsenalem už ale chyběl.

Vedení Premier League v pondělí zveřejnilo, že v posledním kole testů na koronavirus za uplynulý týden se objevila nemoc covid-19 u deseti lidí. Identitu nakažených ale jako obvykle neprozradilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy