Nejsou lidi? Češi chtějí práci na částečný úvazek, firmy ale nedokážou reagovat

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 10. 2016 6:34
Ani při nedostatku zaměstnanců nedokáže řada firem nabídnout částečné úvazky, které jsou mezi zájemci velmi žádané. Podle personalistů jsou nepružné, podle zástupců firem k tomu mají objektivní důvody.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Češi mají zájem o práci na částečný úvazek, firmy ale takovou možnost příliš nenabízejí. A to ani v současnosti, kdy si čím dál více stěžují na nedostatek zaměstnanců. Ani v době ekonomického růstu a nejnižší nezaměstnanosti v EU tak část zájemců nemůže najít práci.

"Na pozice s možností částečného úvazku evidujeme o polovinu více reakcí zájemců než na pozice pouze s plným úvazkem," říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz. Na místa s částečným úvazkem se podle něj obvykle hlásí i lidé, kteří jsou často vytlačeni mimo pracovní trh – rodiče malých dětí, lidé starší 50 let, do určité míry i studenti vysokých škol snažící se získat praxi při studiu.

Možnost částečného úvazku uvádějí firmy pouze u 6,5 procenta z obsazovaných pracovních míst, uvádí Dombrovský. Podle nejnovějších statistik Eurostatu pracuje v Česku na částečný úvazek pět procent zaměstnanců, zatímco průměr Evropské unie dosahuje 19 procent a třeba v Německu je to 27 procent.

Zájem o částečné úvazky potvrzuje i analýza inzertních novin a webu Annonce. "Porovnáme-li naše data za poslední rok a půl, vidíme, že zájem o částečné úvazky se stále pohybuje mezi 29 a 30 procenty poptávek po práci, a navzdory nízké nabídce takových zaměstnání neklesá,“ říká výkonná ředitelka Annonce Lenka Černá. Podle ní je překvapivé, že zaměstnavatelé na tuto situaci téměř nereagují. Nějakou formu sníženého úvazku podle statistik Annonce dlouhodobě nabízí jen asi desetina inzerentů.

"Je to dáno především stereotypy ve firmách a nízkou mírou ochoty změnit přístup k vedení lidí,“ domnívá se Dombrovský. Firmy podle něj často argumentují například větší administrativní náročností při vyšším zastoupení lidí částečných úvazků, jde však spíše o podružný důvod. A ukazuje na výsledky jednoho z dřívějších průzkumů mezi personalisty. "Jako největší bariéra pro větší rozšíření částečných úvazků se ukázal přístup managementu firem," uvádí.

Nejde to všude

Podle zástupců firem ale existují objektivní důvody, proč nelze nabídnout více částečných úvazků. "Důvodů omezené nabídky částečných úvazků je více: některé provozy to zkrátka kvůli charakteru práce neumožňují – typicky výroba, obchod, realizační provozy," říká Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podnikatelů ČR.

"Limitně blízko nule se zastoupení částečných úvazků blíží především v technických zaměřeních – včetně těch s náročnou vysokoškolskou kvalifikací jako třeba konstruktéři, strojaři, průmysloví designéři, elektroinženýři, což je poměrně překvapivé. Právě v této oblasti totiž kvalifikovaní lidé chybějí firmám zdaleka nejvíce," poukazuje Dombrovský.

Konkrétní příklad z praxe? "Jsme výrobní firma, kde se pracuje na směny. Hledáme především lidi na těžkou manuální práci, ve většině případů tedy muže – a ti o práci na částečný úvazek velký zájem nemají," říká Jaroslav Struhala, finanční ředitel strojírenské skupiny 2 JCP, která se nyní potýká s nedostatkem zaměstnanců.

Ideální jsou naopak částečné úvazky u administrativních prací, zadávání faktur, jednodušších účetních operací nebo u práce na firemní recepci, říká Břečková. „Na těchto pozicích je ale uchazečů o práci dostatek, takže si firmy mohou vybírat. Jde o důsledek nevyváženého školského systému, který chrlí humanitně zaměřené absolventy s prakticky nulovou specializací, které je obtížné uplatnit v náročnějších povoláních," zdůrazňuje.

Také Břečková zmiňuje jako jednu z překážek administrativní náročnost spojenou se zaměstnáváním na částečný úvazek. "Administrace pracovníka na plný či zkrácený pracovní poměr je naprosto stejná, tedy ve výsledku vyjde částečný úvazek firmu vlastně dráž," říká.

Podle ní i přesto firmy částečné úvazky nabízejí, nebo alespoň akceptují třeba u svých ověřených zaměstnanců, kteří se ocitnou v životní situaci, která kratší pracovní dobu vyžaduje. Typicky jde o rodičovskou dovolenou, rozvod nebo péči o nezletilého potomka či o nemocné rodiče.

Příkladem může jít stát

Břečková také obrací pozornost na veřejnou správu, tedy úřady. "Proč stát – coby masivní zaměstnavatel – nenabízí více částečných úvazků? Tam jde o klasickou administrativní činnost, kde to tedy charakter práce víceméně dovoluje, přičemž procento zaměstnaných na částečný úvazek tam rozhodně není vyšší než v privátním sektoru," říká.

Podle Dombrovského jsou částečné úvazky jednou z velmi slibných a žádoucích cest k širšímu zapojení lidí, kteří si dnes nemohou z určitých – typicky rodinných – důvodů dovolit pracovat na plný úvazek. „Firmy však svůj přístup zatím mění zoufale pomalu a zůstávají ke své škodě dost nepružné," říká analytik.

Kratší úvazky častěji využívají třeba obchodní řetězce. A pochvalují si je. "Jsou cestou, kdy můžeme skloubit potřeby firmy a uchazečů o zaměstnání," říká za síť Tesco mluvčí Andrea Špitálská. Firmě to umožňuje rychleji obsadit volné pozice. "Navíc máme zkušenosti, že nám tito lidé následně – po vyzkoušení si brigády – nastupují na plný pracovní úvazek," dodává.

Naopak dopravní společnosti, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem řidičů, s nabídkami na částečné úvazky velké úspěchy nemají. "Práci na částečný úvazek už nabízíme delší dobu na více pozicích včetně řidičských. V tuto chvíli musím ale říct, že pokud jde o řidičské pozice, odezva není taková jako v případě zaměstnání na plný úvazek," říká mluvčí společnosti Arriva Nikola Šeligová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4000 dolarů (96 713 korun) za 1000 metrů krychlových. Vývoz a produkce samotného Gazpromu přitom klesá vinou západních sankcí uvalených na Rusko za vojenskou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentury Reuters.

Hlavním dodavatelem plynu do Evropy je právě Rusko. Dodávky z Ruska jsou letos ale slabší, protože po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu nastal spor o turbíny, které jsou součástí plynovodu Nord Stream 1, a další plynovod Nord Stream 2 nebyl kvůli invazi ani spuštěn. Ceny plynu proto v reakci raketově vzrostly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si v úterý odpoledne připisovala více než šest procent a vyšplhala se až na 508 eur za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy