Nejrizikovější práce v Česku. Na hrob vám přispěje firma

Tereza Holanová Tereza Holanová
1. 4. 2015 5:30
Zaměstnanci loni nejčastěji umírali při řízení aut a kvůli pádu z výšky. Podívejte se na novou statistiku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nejnebezpečnější povolání měli v roce 2014 řidiči a stavební dělníci. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), které získal online deník Aktuálně.cz.

Za celý loňský rok došlo v Česku ke 40 358 pracovním úrazům, z toho 105 jich bylo smrtelných a 1394 závažných.

Podle statistik Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) je loňský počet smrtelných úrazů nejnižší od roku 2009, kdy bylo evidováno 103 smrtelných úrazů. Předloni jich bylo 108.

Řízení auta a pád z výšky

Při dopravní nehodě loni zemřelo 13 řidičů nákladních automobilů a tahačů, od roku 2010 už zahynulo při práci celkem 64 řidičů.

Druhou nejnebezpečnější profesi mají stavební dělníci. Během loňského roku jich zemřelo devět, převážně při pádu z výšky. Za posledních pět let jich přišlo o život 38.

O třetí místo smutného žebříčku se dělí pomocní a nekvalifikovaní dělníci s ostatními řidiči motorových vozidel (kromě už zmíněných nákladních aut a tahačů). Dělníků loni zemřelo osm, od roku 2010 dohromady 69. Ostatních řidičů motorových vozů zemřelo za posledních pět let při práci 24.

"Za rok 2014 nebyl evidován žádný smrtelný pracovní úraz úředníků a zaměstnanců v kancelářích," dodává inspektor SÚIP Pavel Kramář.

Nejnebezpečnější profese (počet úmrtí v posledních letech):

Profese 2010 2011 2012 2013 2014
Řidiči nákladních automobilů a tahačů 16 14 10 11 13
Stavební dělníci 5 5 12 7 9
Řidiči motorových vozidel 2 5 5 4 8
Pomocní a nekvalifikovaní dělníci 18 20 12 11 8

Činnosti, při nichž zaměstnanci loni při práci nejčastěji umírali:

Činnost Počet úmrtí 
Řízení motorových vozidel - dopravní nehoda 32
Pád z výšky 16
Oprava, údržba a seřizování techn. zařízení a strojů 14
Pád konstrukcí, předmětů a materiálů, zával horninou 13
Obsluha technických zařízení a strojů 11

Zdroj tabulek: SÚIP

Hlavní příčina? Špatný odhad rizika

Nejvíce smrtelných pracovních úrazů - čtrnáct - se loni událo v Praze. Sedm pracovních úrazů připadá na Plzeň a pět na Brno.

K většině úmrtí podle Kramáře došlo proto, že zaměstnanci špatně nebo nedostatečně odhadli rizika. To se stalo v 62 případech z celkových 105. Čtrnáct osob pak doplatilo na nebezpečné postupy, jednaly bez oprávnění či proti zákazu nebo se příliš dlouho zdržely v ohroženém prostoru.

V šesti případech může za smrt zaměstnance i ohrožení jinými osobami. "Sem patří odvedení pozornosti při práci, žerty nebo hádky," upřesňuje Kramář. Kvůli chybějící nebo nedostatečné ochraně přišlo o život pět lidí.

Firma musí platit pohřeb i odškodnění

Pokud zaměstnanec v důsledku pracovního úrazu zemře, musí firma podle zákoníku práce uhradit "přiměřené náklady", které s pohřbem souvisejí. Kromě samotného obřadu sem spadají hřbitovní poplatky, výdaje na zřízení a úpravu pomníku, cestovní výlohy pozůstalých, ale také třetina obvyklých výdajů na smuteční ošacení.

Stejně tak musí zaměstnavatel odškodnit pozůstalé a později jim přispívat na náklady spojené s obživou. Na to mají nárok příbuzní, kterým zemřelý pracovník výživu poskytoval, případně měl tu povinnost. V takovém případě musí firma posílat peníze po celou dobu trvání závazku, nejpozději ale do nedožitých 65. narozenin zaměstnance.

Pozůstalému manželovi a nezaopatřenému dítěti navíc přísluší jednorázové odškodnění – každý z nich má nárok na nejméně 240 tisíc korun. Pokud pracovník žil v jedné domácnosti s rodiči, dostanou dohromady také nejméně 240 tisíc.

V bezpečí nejsou lidé ani v kanceláři

Pokud jde o závažné pracovní úrazy, kterých se loni stalo 1394, hrozí podle statistik největší riziko řemeslníkům, kvalifikovaným výrobcům či opravářům. V této skupině loni došlo ke 410 úrazům. Na druhém místě je obsluha strojů a zařízení, kde se přihodilo 344 pracovních úrazů.

Závažné pracovní úrazy v roce 2014:

Profese Počet úrazů
Řemeslníci, kvalifikovaní výrobci, zpracovatelé a opraváři 410
Obsluha strojů a zařízení 344
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 207
Techničtí, zdravotničtí a pedagogičtí pracovníci 135
Provozní pracovníci ve službách a obchodě 91
Kvalifikovaní dělníci v zemědělství, lesnictví a příbuzných oborech 62
Nižší administrativní pracovníci (úředníci) 47
Vědečtí a odborní duševní pracovníci 33
Zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci 30
Ostatní 35

Zdroj: SÚIP

Podle statistik SÚIP se loni v práci závažně zranilo také 47 úředníků, 33 vědeckých a odborných duševních pracovníků nebo třeba 30 zákonodárců, vedoucích či řídících pracovníků.

Tito lidé ve většině případů spadli, uklouzli nebo měli nehodu během pracovní cesty. "Při manipulaci s krabicí kancelářského papíru došlo k upadnutí a následným pohmožděním" nebo "žena zakopla o krabici s kancelářským papírem a při ztrátě rovnováhy došlo ke zlomení kotníku," - to jsou některé z popisů těchto úrazů.

Další závažný úraz, který se stal programátorovi, popisuje SÚIP jako "pád na mokrém schodišti". Kromě toho je ve skupině těchto úrazů i pád ze čtyř metrů při fotodokumentaci komínů nebo pád z vozítka Segway, který pracovnice zkoušela v rámci akce pro zákazníky.

Pedagogičtí pracovníci se zranili například při pádu ze schodů, na lyžařském výcviku nebo přímo ve třídě, když vyučující ztratila stabilitu.

Celkově úrazů ubývá

Souhrnný počet pracovních úrazů loni stoupl o 946 na 40 358. Celkově jich ale za posledních patnáct let ubývá. Zatímco v roce 1998 jich inspektorát evidoval 85 469, loni to nebyla ani polovina.

Ke kolika pracovním úrazům v posledních letech došlo:

Rok Počet pracovních úrazů Z toho smrtelných
2009 50 173 103
2010 51 678 121
2011 47 111 125
2012 44 108 113
2013 39 412 108
2014 40 358 105

Zdroj dat: SÚIP, VÚBP

Inspektorát získává uvedená data z informačního systému o pracovních úrazech, které zaměstnavatelé musí povinně hlásit.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy