Nejrizikovější práce v Česku. Na hrob vám přispěje firma

Tereza Holanová Tereza Holanová
1. 4. 2015 5:30
Zaměstnanci loni nejčastěji umírali při řízení aut a kvůli pádu z výšky. Podívejte se na novou statistiku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nejnebezpečnější povolání měli v roce 2014 řidiči a stavební dělníci. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), které získal online deník Aktuálně.cz.

Za celý loňský rok došlo v Česku ke 40 358 pracovním úrazům, z toho 105 jich bylo smrtelných a 1394 závažných.

Podle statistik Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) je loňský počet smrtelných úrazů nejnižší od roku 2009, kdy bylo evidováno 103 smrtelných úrazů. Předloni jich bylo 108.

Řízení auta a pád z výšky

Při dopravní nehodě loni zemřelo 13 řidičů nákladních automobilů a tahačů, od roku 2010 už zahynulo při práci celkem 64 řidičů.

Druhou nejnebezpečnější profesi mají stavební dělníci. Během loňského roku jich zemřelo devět, převážně při pádu z výšky. Za posledních pět let jich přišlo o život 38.

O třetí místo smutného žebříčku se dělí pomocní a nekvalifikovaní dělníci s ostatními řidiči motorových vozidel (kromě už zmíněných nákladních aut a tahačů). Dělníků loni zemřelo osm, od roku 2010 dohromady 69. Ostatních řidičů motorových vozů zemřelo za posledních pět let při práci 24.

"Za rok 2014 nebyl evidován žádný smrtelný pracovní úraz úředníků a zaměstnanců v kancelářích," dodává inspektor SÚIP Pavel Kramář.

Nejnebezpečnější profese (počet úmrtí v posledních letech):

Profese 2010 2011 2012 2013 2014
Řidiči nákladních automobilů a tahačů 16 14 10 11 13
Stavební dělníci 5 5 12 7 9
Řidiči motorových vozidel 2 5 5 4 8
Pomocní a nekvalifikovaní dělníci 18 20 12 11 8

Činnosti, při nichž zaměstnanci loni při práci nejčastěji umírali:

Činnost Počet úmrtí 
Řízení motorových vozidel - dopravní nehoda 32
Pád z výšky 16
Oprava, údržba a seřizování techn. zařízení a strojů 14
Pád konstrukcí, předmětů a materiálů, zával horninou 13
Obsluha technických zařízení a strojů 11

Zdroj tabulek: SÚIP

Hlavní příčina? Špatný odhad rizika

Nejvíce smrtelných pracovních úrazů - čtrnáct - se loni událo v Praze. Sedm pracovních úrazů připadá na Plzeň a pět na Brno.

K většině úmrtí podle Kramáře došlo proto, že zaměstnanci špatně nebo nedostatečně odhadli rizika. To se stalo v 62 případech z celkových 105. Čtrnáct osob pak doplatilo na nebezpečné postupy, jednaly bez oprávnění či proti zákazu nebo se příliš dlouho zdržely v ohroženém prostoru.

V šesti případech může za smrt zaměstnance i ohrožení jinými osobami. "Sem patří odvedení pozornosti při práci, žerty nebo hádky," upřesňuje Kramář. Kvůli chybějící nebo nedostatečné ochraně přišlo o život pět lidí.

Firma musí platit pohřeb i odškodnění

Pokud zaměstnanec v důsledku pracovního úrazu zemře, musí firma podle zákoníku práce uhradit "přiměřené náklady", které s pohřbem souvisejí. Kromě samotného obřadu sem spadají hřbitovní poplatky, výdaje na zřízení a úpravu pomníku, cestovní výlohy pozůstalých, ale také třetina obvyklých výdajů na smuteční ošacení.

Stejně tak musí zaměstnavatel odškodnit pozůstalé a později jim přispívat na náklady spojené s obživou. Na to mají nárok příbuzní, kterým zemřelý pracovník výživu poskytoval, případně měl tu povinnost. V takovém případě musí firma posílat peníze po celou dobu trvání závazku, nejpozději ale do nedožitých 65. narozenin zaměstnance.

Pozůstalému manželovi a nezaopatřenému dítěti navíc přísluší jednorázové odškodnění – každý z nich má nárok na nejméně 240 tisíc korun. Pokud pracovník žil v jedné domácnosti s rodiči, dostanou dohromady také nejméně 240 tisíc.

V bezpečí nejsou lidé ani v kanceláři

Pokud jde o závažné pracovní úrazy, kterých se loni stalo 1394, hrozí podle statistik největší riziko řemeslníkům, kvalifikovaným výrobcům či opravářům. V této skupině loni došlo ke 410 úrazům. Na druhém místě je obsluha strojů a zařízení, kde se přihodilo 344 pracovních úrazů.

Závažné pracovní úrazy v roce 2014:

Profese Počet úrazů
Řemeslníci, kvalifikovaní výrobci, zpracovatelé a opraváři 410
Obsluha strojů a zařízení 344
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 207
Techničtí, zdravotničtí a pedagogičtí pracovníci 135
Provozní pracovníci ve službách a obchodě 91
Kvalifikovaní dělníci v zemědělství, lesnictví a příbuzných oborech 62
Nižší administrativní pracovníci (úředníci) 47
Vědečtí a odborní duševní pracovníci 33
Zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci 30
Ostatní 35

Zdroj: SÚIP

Podle statistik SÚIP se loni v práci závažně zranilo také 47 úředníků, 33 vědeckých a odborných duševních pracovníků nebo třeba 30 zákonodárců, vedoucích či řídících pracovníků.

Tito lidé ve většině případů spadli, uklouzli nebo měli nehodu během pracovní cesty. "Při manipulaci s krabicí kancelářského papíru došlo k upadnutí a následným pohmožděním" nebo "žena zakopla o krabici s kancelářským papírem a při ztrátě rovnováhy došlo ke zlomení kotníku," - to jsou některé z popisů těchto úrazů.

Další závažný úraz, který se stal programátorovi, popisuje SÚIP jako "pád na mokrém schodišti". Kromě toho je ve skupině těchto úrazů i pád ze čtyř metrů při fotodokumentaci komínů nebo pád z vozítka Segway, který pracovnice zkoušela v rámci akce pro zákazníky.

Pedagogičtí pracovníci se zranili například při pádu ze schodů, na lyžařském výcviku nebo přímo ve třídě, když vyučující ztratila stabilitu.

Celkově úrazů ubývá

Souhrnný počet pracovních úrazů loni stoupl o 946 na 40 358. Celkově jich ale za posledních patnáct let ubývá. Zatímco v roce 1998 jich inspektorát evidoval 85 469, loni to nebyla ani polovina.

Ke kolika pracovním úrazům v posledních letech došlo:

Rok Počet pracovních úrazů Z toho smrtelných
2009 50 173 103
2010 51 678 121
2011 47 111 125
2012 44 108 113
2013 39 412 108
2014 40 358 105

Zdroj dat: SÚIP, VÚBP

Inspektorát získává uvedená data z informačního systému o pracovních úrazech, které zaměstnavatelé musí povinně hlásit.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy