Z trhu zmizely desetitisíce hraček za miliony korun

Tomáš Fránek
11. 2. 2008 20:15
Některé obsahovaly stimulační drogu
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Statistika kontrol hraček za celý loňský rok potvrzuje, že zboží pro děti nepatří mezi nejbezpečnější. Ispektoři vydali zákaz prodeje u 45 tisíc kusů hraček v hodnotě téměř čtyř milionů korun.

Podle zjištění redakce Aktuálně.cz šlo celkem o 11 druhů nebezpečných hraček a dětských výrobků, které kvůli vysokému obsahu chemických látek či konstrukčním vadám mohly ohrozit zdraví i životy dětí.

Kontroloři zjistili porušení některé z povinností při prodeji hraček u téměř pětadvaceti procent případů.

Stimulační droga v hračce

Například u kontrol hraček určeným dětem mladším 36 měsíců inspekce zakázala prodávat přes tři a půl tisíce hraček za 270tisíc korun.

Podobná situace byla také při kontrolách na vánočním trhu, kdy musely z pultů obchodů zmizet hračky za téměř půl milionu korun.

Poté, co začalo po celém světě stahování korálků Bindeez, zjistila i tuzemská inspekce, že hračka obsahuje nebezpečnou chemickou látku butandiol, která se používá jako stimulační droga.

Inspektoři také varovali před nákupem dětského policejního auta, protože jeho oranžová barva obsahuje vysoké množství olova a chromu.

Na serveru www.babyweb.cz, který obsahuje online databázi nebezpečných hraček objevených na tuzemském trhu, je nyní 29 výrobků.

Další na obzoru

"Máme již avízo, že minimálně šest až sedm druhů (hraček a dětských výrobků, pozn. red.) budeme zřejmě zakazovat," uvedla ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová.

Podle Sdružení na obranu spotřebitelů i inspekce skandály velkých hračkářských firem jako je Mattel, který musel stahovat z trhu po celém světě závadné výrobky, narušuje víru lidí v to, že známí výrobci dodávají na trh bezpečné hračky.

Kdo si však nevystál frontu na sedmý díl v noci v některém z knihkupectví, nemusí zoufat. Úvodní náklad je 200 tisíc kusů.
Kdo si však nevystál frontu na sedmý díl v noci v některém z knihkupectví, nemusí zoufat. Úvodní náklad je 200 tisíc kusů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Kauza Potter. Více čtěte zde:
Harryho dali Tesku, protože Albatros prý porušil slib
Kauza Potter se obrací. Úřad řeší monopol Albatrosu
Albatros válčí s Tescem o posledního Pottera

"Ubírá to na věrohodnosti - že samotná značka výrobce není zárukou jakosti a bezpečnosti výrobku. Rozdíl mezi bezejmenným výrobkem z tržiště a značkovým výrobkem (pomineme-li diametrální rozdíl v ceně), je minimální. Bezpečný nemusí být ani jeden, neboť pocházejí z jednoho zdroje a značka na jednom z nich je jen "drahá" nášivka," uvedla inspekce ve svém zprávě.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy