Inspekce chystá zátah, před Vánoci se vrhne na hračky

Tomáš Fránek
14. 11. 2007 9:00
Zhruba třetina hraček je závadná
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Zlín - Příští týden startuje plošná kontrola hraček prodávaných na tuzemském předvánočním trhu. Kontroloři se zaměří na to, jestli hračky neobsahují nebezpečné zdraví škodlivé látky.

Hygienici letos nebezpečné chemické látky objevili ve zhruba třetině testovaných hraček, z nichž některé obsahovaly i karcinogenní látky. Předvánoční kontroly celostátní, hygienici odeberou hračky jak v obchodních řetězcích, tak i v menších prodejnách.

Problémem nebezpečných hraček se zabýval i Evropský parlament. Z trhu byly již staženy desítky milionů kusů zboží, škody zatím dosahují desítek milionů dolarů.

Problémy s nebezpečnými hračkami totiž ohlásilo hned několik prodejců. Mezi nimi jsou například největší světový výrobci Mattel či Toys ´R´ Us.

Hledejte na hračce certifikát

Na tuzemském trhu jsou ale stovky hraček, u kterých se lidé nemusí při jejich nákupu obávat toho, že poškodí zdraví dětí. Tyto hračky jak od tuzemských výrobců, tak od dovozců, totiž prošly přísným testováním a získaly certifikát Bezpečné hračky. A na předvánočním trhu těchto bezpečných hraček letos přibylo. Podle odborníků je to další reakce na problémy, se kterými se nyní potýkají výrobci a dovozci hraček z Číny po celém světě.

"Zájem je certifikát je velký, hračky testujeme od léta, v říjnu a listopadu je zájem největší. Výrobců a dovozců, kteří chtějí mít značku Bezpečné hračky přibývá. Pro zákazníky je to dobrá reference o tom, že výrobek je kvalitní," řekla deníku Aktuálně.cz Taťána Pašiaková ze zlínského Institut pro testování a certifikaci, který hračky druhý rok testuje.

Na seznamu, který institut zveřejňuje na internetových stránkách http://www.itczlin.cz/editor/files/prilohy/data_bezpe_hracky.pdf , je tak už několik stovek hraček, které letos prošly testováním. Značku tak už mají hračky jak od velkých dovozců hraček, tak tuzemských výrobců nabízející dřevěné i plastové hračky. 

Figurky barevných a roztomile ošklivých Trollů firmy Jakks Pacific
Figurky barevných a roztomile ošklivých Trollů firmy Jakks Pacific | Foto: CNN Money

Certifikát, jehož platnost je rok, mohou získat jak čeští výrobci, tak dovozci hraček z Číny, musí ale projít přísným testováním a počítat také s tím, že kvalitu hraček mohou odborníci ze zlínského institutu prověřit i přímo ve výrobě, ve skladech nebo v prodejnách.

Vánoce - žně pro prodejce hraček

Předvánoční období je pro výrobce a prodejce hraček nejočekávanějším obdobím. Na celkovém prodeji hraček se podílí asi 70 procenty. Letos přitom české domácnosti podle studie společnosti Deloitte počítají, že utratí za dárky více než loni, kdy to bylo 13,5 tisíc korun. Podle průzkumu polovina českých dětí pak pod vánočním stromečkem najde různé stavebnice a kreativní hračky.

"Je samozřejmě otázka, kolik lidí u hraček upřednostní kvalitu a kolik cenu, vše ale nasvědčuje tomu, že poslední skandály s hračkami ohrožující zdraví dětí budou znamenat příklon ke kvalitnější, byť dražšímu zboží," řekl ekonom Milan Raška.

 

Právě se děje

Další zprávy