Bydlení, jídlo, doprava. Nová čísla, jak mizí peníze českých domácností

Tereza Holanová Tereza Holanová
7. 3. 2016 13:22
Největší část rozpočtu českých domácností ukrajují náklady na bydlení včetně energií a vody - plynou na ně v průměru 21,1 procenta výdajů. Ještě větší zátěží (28 procent) je bydlení pro domácnosti důchodců, kteří nežijí s žádnými ekonomicky aktivními osobami. Druhou nejvýznamnější položkou je jídlo a nealkoholické nápoje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Největší část peněz dává průměrná česká domácnost stále na bydlení. Nájem, platby za energie či vodu ukrajují 21,1 procenta jejich výdajů (na základní bydlení připadají 19,5 procenta). Za posledních pět let se podíl bydlení na celkových výdajích mírně snížil, ukazují dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu.

Mezi jednotlivými typy domácností jsou ale pochopitelně rozdíly. Pokud v ní žijí děti a zaměstnaní rodiče, dávají za bydlení, energie a vodu "jen" 17 procent výdajů, zatímco u důchodců, kteří nežijí s žádnou ekonomicky aktivní osobou, tvoří tato položka téměř 28 procent.

Průměrné spotřební výdaje domácností:

Kategorie Podíl v roce 2015 Podíl v roce 2010
Bydlení, voda, energie, paliva 21,1 % 21,7 %
Potraviny a nealkoholické nápoje 20 % 19,3 %
Doprava 10,6 % 10,7 %
Rekreace a kultura 9,3 % 10,2 %
Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy 6 % 6,3 %
Stravování a ubytování 5,6 % 5 %
Odívání a obuv 5 % 5 %
Pošty a telekomunikace 4,2 % 4,6 %
Alkoholické nápoje a tabák 2,9 % 2,8 %
Zdraví 2,6 % 2,7 %
Vzdělávání 0,6 % 0,7 %
Ostatní zboží a služby 12,1 % 11,1 %

Druhou nejdůležitější položkou jsou výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje, na které jde přesně pětina výdajů domácností. Oproti roku 2010 jejich podíl mírně stoupl, z dlouhodobějšího pohledu ale klesl - před čtvrt stoletím šlo na potraviny více než 26 procent výdajů.

Větší část svých výdajů platí za potraviny a nealkoholické nápoje opět důchodci - 23,9 procenta. Naopak zaměstnancům bez dětí stačí na tyto položky 18,3 procenta výdajů.

Podle ekonomické teorie obecně platí, že s rostoucími příjmy se podíl potravin na celkových výdajích snižuje. Bohatší domácnost sice může začít kupovat dražší jídlo, obvykle ho ale nebude potřebovat výrazně více. Pro chudé domácnosti jsou potraviny naopak položkou, na které mohou šetřit jen omezeně. Spíše si tedy odpustí různé služby, než aby škrtaly v jídelníčku.

Třetí nejvýznamnější položkou rozpočtu domácností zůstává doprava, která se na loňských výdajích podílela v průměru 10,6 procenta. Do této kategorie spadá nejen nákup pohonných hmot a výdaje na hromadnou dopravu, ale také nákup automobilů, motocyklů či jízdních kol, náhradních dílů nebo související údržba či opravy.  

Nejvíce se doprava projevuje na rodinném rozpočtu domácností zaměstnanců, které mají dětí (12,8 procenta). Naopak nejmenší část peněz za ni platí domácnosti důchodců (6,3 procenta).

Statistici spočítali také průměrné výdaje domácností vyjádřené v korunách. Jde o měsíční hodnoty přepočtené na jednotlivé členy domácnosti. 

Měsíční výdaje domácností:

Kategorie Průměr na osobu (2015) Průměr na osobu (2010)
Bydlení, voda, energie, paliva 2 154 Kč 2 106 Kč
Potraviny a nealkoholické nápoje 2 044 Kč 1 875 Kč
Doprava 1 089 Kč 1 033 Kč
Rekreace a kultura 955 Kč 985 Kč
Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy 611 Kč 607 Kč
Stravování a ubytování 573 Kč 485 Kč
Odívání a obuv 514 Kč 483 Kč
Pošty a telekomunikace 427 Kč 444 Kč
Alkoholické nápoje a tabák 301 Kč 270 Kč
Zdraví 266 Kč 264 Kč
Vzdělávání 59 Kč 66 Kč
Ostatní zboží a služby 1 233 Kč 1 077 Kč

Podíváme-li se na jednotlivé skupiny domácností, tak nejméně výdajů v průměru na osobu připadá na domácnosti nezaměstnaných a také na rodiny s dětmi, kde se náklady rozpočítávají mezi více lidí. Nejvyšší částku pak mají k dispozici domácnosti bezdětných zaměstnanců (zatímco na bydlení dá každý člen rodiny s dětmi v průměru 1476 korun měsíčně, na zaměstnance bez dětí připadá 3024 korun).

Naopak u výdajů na vzdělání připadá na každého člena domácnosti s dětmi nejvyšší částka (93 korun měsíčně). U zaměstnanců bez dětí je to v průměru 36 korun na osobu a v domácnostech důchodců osm korun na osobu.

V Česku se jídlem plýtvá hlavně v domácnostech, ztrácíme k potravinám vztah, říká Adam Podhola z iniciativy Zachraň jídlo. Podle něj bychom měli začít u sebe a myslet na to, co nakupujeme. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 46 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy