Praha – Problém se špatně vypočtenou cenou úvěru má první banka. Finanční arbitr nařídil mBank, aby svému klientovi vrátila 65 280 korun za úroky, které jí už zaplatil. Banka musí zároveň za špatně vyčíslenou roční procentní sazbu nákladů (RPSN) zaplatit pokutu ve výši 15 tisíc korun.
Rozhodnutí, které finanční arbitr vydal na konci minulého týdne, je již pravomocné. Arbitr už rozhodoval o námitkách, které mu mBank poslala po prvním rozhodnutí z července loňského roku. mBank rozhodnutí arbitra napadne u soudu. "Seznámili jsme se s argumenty finančního arbitra, ovšem nemůžeme s nimi souhlasit a jsme nuceni odvolat se k soudu," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Pavel Vlček.
Rozhodnutí se týká spotřebitelského úvěru ve výši 975 tisíc korun. Klient si ho vzal na konci roku 2012. Šlo o neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí. A právě u sjednání zástavy udělala banka chybu.
"Smlouva o úvěru neobsahovala informace o nákladech na úřední ověření podpisů na zástavní smlouvě pro účely vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí a o nákladech na poplatek za návrh na řízení o povolení vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí ani všechny předpoklady výpočtu roční procentní sazby nákladů na spotřebitelský úvěr," vytkl bance v rozhodnutí arbitr.
"RPSN nemůže zahrnovat ostatní náklady třetích osob jako je například náklad právního zastoupení, správní poplatky nebo jiné obdobné platby," reaguje na argumentaci arbitra Vlček. "Ostatně samotný zákon o spotřebitelském úvěru v aktuálním znění výslovně udává, že do celkových nákladů spotřebitelských úvěrů se náklady na služby notáře nezahrnují. Co se týče správních poplatků ve věci zápisu práv do katastru nemovitostí je patrné, že dosavadní právní předpisy tuto věc neřeší," pokračuje mluvčí mBank.
Za špatně vypočtenou RPSN pak arbitr mBank trestá tím, že úvěr musí nově úročit diskontní sazbou, kterou určuje Česká národní banka. Ta je na historickém minimu 0,05 procenta. Úroky přitom banka musí přepočítat i zpětně a vrátit tak klientovi „bezdůvodné obohacení“ ve výši 65 280 korun.
"Dopady na banku se zdají být s ohledem na daná porušení až příliš tvrdé, avšak zákon banka porušila hned několikrát a finanční arbitr postupoval zcela v souladu se zákonem," říká k rozhodnutí arbitra právník Petr Němec z projektu Hromadné žaloby.cz.
Už dříve v březnu finanční arbitr ukončil další spor o RPSN, ve kterém také vyhověl klientovi a nařídil úvěrové společnosti Essox, aby mu na úrocích a poplatcích za úvěr na auto vrátila zhruba 40 tisíc korun. Stejně jako Essox počítaly cenu půjček v letech 2011 až 2013 i úvěrové firmy Home Credit a GE Money Auto.