mBank musí vrátit peníze z půjčky. Špatně spočítala cenu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 26. 3. 2015 18:23
Finanční arbitr trestá banku za špatně vypočtenou RPSN. Musí klientovi vrátit 65 tisíc korun. mBank nesouhlasí a bude bránit u soudu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Problém se špatně vypočtenou cenou úvěru má první banka. Finanční arbitr nařídil mBank, aby svému klientovi vrátila 65 280 korun za úroky, které jí už zaplatil. Banka musí zároveň za špatně vyčíslenou roční procentní sazbu nákladů (RPSN) zaplatit pokutu ve výši 15 tisíc korun.

Rozhodnutí, které finanční arbitr vydal na konci minulého týdne, je již pravomocné. Arbitr už rozhodoval o námitkách, které mu mBank poslala po prvním rozhodnutí z července loňského roku. mBank rozhodnutí arbitra napadne u soudu. "Seznámili jsme se s argumenty finančního arbitra, ovšem nemůžeme s nimi souhlasit a jsme nuceni odvolat se k soudu," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Pavel Vlček.

Rozhodnutí se týká spotřebitelského úvěru ve výši 975 tisíc korun. Klient si ho vzal na konci roku 2012. Šlo o neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí. A právě u sjednání zástavy udělala banka chybu.

"Smlouva o úvěru neobsahovala informace o nákladech na úřední ověření podpisů na zástavní smlouvě pro účely vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí a o nákladech na poplatek za návrh na řízení o povolení vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí ani všechny předpoklady výpočtu roční procentní sazby nákladů na spotřebitelský úvěr," vytkl bance v rozhodnutí arbitr.

"RPSN nemůže zahrnovat ostatní náklady třetích osob jako je například náklad právního zastoupení, správní poplatky nebo jiné obdobné platby," reaguje na argumentaci arbitra Vlček. "Ostatně samotný zákon o spotřebitelském úvěru v aktuálním znění výslovně udává, že do celkových nákladů spotřebitelských úvěrů se náklady na služby notáře nezahrnují. Co se týče správních poplatků ve věci zápisu práv do katastru nemovitostí je patrné, že dosavadní právní předpisy tuto věc neřeší," pokračuje mluvčí mBank.

Za špatně vypočtenou RPSN pak arbitr mBank trestá tím, že úvěr musí nově úročit diskontní sazbou, kterou určuje Česká národní banka. Ta je na historickém minimu 0,05 procenta. Úroky přitom banka musí přepočítat i zpětně a vrátit tak klientovi „bezdůvodné obohacení“ ve výši 65 280 korun.

"Dopady na banku se zdají být s ohledem na daná porušení až příliš tvrdé, avšak zákon banka porušila hned několikrát a finanční arbitr postupoval zcela v souladu se zákonem," říká k rozhodnutí arbitra právník Petr Němec z projektu Hromadné žaloby.cz.

Už dříve v březnu finanční arbitr ukončil další spor o RPSN, ve kterém také vyhověl klientovi a nařídil úvěrové společnosti Essox, aby mu na úrocích a poplatcích za úvěr na auto vrátila zhruba 40 tisíc korun. Stejně jako Essox počítaly cenu půjček v letech 2011 až 2013 i úvěrové firmy Home Credit a GE Money Auto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy