mBank musí vrátit peníze z půjčky. Špatně spočítala cenu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 26. 3. 2015 18:23
Finanční arbitr trestá banku za špatně vypočtenou RPSN. Musí klientovi vrátit 65 tisíc korun. mBank nesouhlasí a bude bránit u soudu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Problém se špatně vypočtenou cenou úvěru má první banka. Finanční arbitr nařídil mBank, aby svému klientovi vrátila 65 280 korun za úroky, které jí už zaplatil. Banka musí zároveň za špatně vyčíslenou roční procentní sazbu nákladů (RPSN) zaplatit pokutu ve výši 15 tisíc korun.

Rozhodnutí, které finanční arbitr vydal na konci minulého týdne, je již pravomocné. Arbitr už rozhodoval o námitkách, které mu mBank poslala po prvním rozhodnutí z července loňského roku. mBank rozhodnutí arbitra napadne u soudu. "Seznámili jsme se s argumenty finančního arbitra, ovšem nemůžeme s nimi souhlasit a jsme nuceni odvolat se k soudu," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Pavel Vlček.

Rozhodnutí se týká spotřebitelského úvěru ve výši 975 tisíc korun. Klient si ho vzal na konci roku 2012. Šlo o neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí. A právě u sjednání zástavy udělala banka chybu.

"Smlouva o úvěru neobsahovala informace o nákladech na úřední ověření podpisů na zástavní smlouvě pro účely vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí a o nákladech na poplatek za návrh na řízení o povolení vkladu zástavního práva do katastru nemovitostí ani všechny předpoklady výpočtu roční procentní sazby nákladů na spotřebitelský úvěr," vytkl bance v rozhodnutí arbitr.

"RPSN nemůže zahrnovat ostatní náklady třetích osob jako je například náklad právního zastoupení, správní poplatky nebo jiné obdobné platby," reaguje na argumentaci arbitra Vlček. "Ostatně samotný zákon o spotřebitelském úvěru v aktuálním znění výslovně udává, že do celkových nákladů spotřebitelských úvěrů se náklady na služby notáře nezahrnují. Co se týče správních poplatků ve věci zápisu práv do katastru nemovitostí je patrné, že dosavadní právní předpisy tuto věc neřeší," pokračuje mluvčí mBank.

Za špatně vypočtenou RPSN pak arbitr mBank trestá tím, že úvěr musí nově úročit diskontní sazbou, kterou určuje Česká národní banka. Ta je na historickém minimu 0,05 procenta. Úroky přitom banka musí přepočítat i zpětně a vrátit tak klientovi „bezdůvodné obohacení“ ve výši 65 280 korun.

"Dopady na banku se zdají být s ohledem na daná porušení až příliš tvrdé, avšak zákon banka porušila hned několikrát a finanční arbitr postupoval zcela v souladu se zákonem," říká k rozhodnutí arbitra právník Petr Němec z projektu Hromadné žaloby.cz.

Už dříve v březnu finanční arbitr ukončil další spor o RPSN, ve kterém také vyhověl klientovi a nařídil úvěrové společnosti Essox, aby mu na úrocích a poplatcích za úvěr na auto vrátila zhruba 40 tisíc korun. Stejně jako Essox počítaly cenu půjček v letech 2011 až 2013 i úvěrové firmy Home Credit a GE Money Auto.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy