Vrátí lidem miliardy? Úvěrovou firmu trestá finanční arbitr

Ekonomika Ekonomika
20. 3. 2015 9:30
Finanční arbitr rozhodl po více jak roce první spor, který k němu poslal klient společnosti Essox. Kvůli špatnému výpočtu RPSN jsou ohroženy i další firmy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Úvěrové společnosti, které v předchozích letech počítaly špatně roční procentní sazbu nákladů (RPSN), mají problém. Potvrdilo to rozhodnutí Finančního arbitra ČR. Ten po více než roce ukončil první spor, který k němu poslal jeden z klientů úvěrové společnosti Essox ze skupiny Komerční banky.

Podle informací MF Dnes úvěrová firma podle arbitra chybovala v ceně půjčky na ojeté auto, a musí proto klientovi vrátit skoro celé úroky a poplatky. V tomto případě jde o zhruba 40 tisíc korun, navíc má firma zaplatit arbitrovi pokutu v minimální výši 15 tisíc korun.

„Arbitr zjistil, že instituce při výpočtu RPSN nesprávně zohlednila poplatek za uzavření smlouvy,“ řekla deníku mluvčí arbitra Nelly Dederová. Úvěrovým firmám tak hrozí, že budou muset lidem vracet celkem miliardy korun. Zákon totiž za chybu v ceně půjčky ukládá tvrdý trest: vrátit klientovi takřka všechny již zaplacené úroky a poplatky, přesně jak nyní rozhodl arbitr.

Rozhodnutí zatím není pravomocné, nyní běží lhůta 15 dní na odvolání. Toho Essox hodlá využít. „S rozhodnutím arbitra nesouhlasíme a po podrobném prostudování odůvodnění podáme proti rozhodnutí námitky,“ řekl mluvčí firmy Miroslav Beneš.

I když arbitr námitky odmítne a svůj verdikt potvrdí, případ tím nekončí. Jeho rozhodnutí totiž firma může ještě napadnout u soudu. Ani to Essox nevylučuje. Jen této společnosti totiž jde podle výpočtů MF Dnes o více než miliardu korun, tedy o čistý zisk za téměř tři roky podnikání.

U arbitra teď leží další asi padesátka případů, skoro všechny se týkají Essoxu. „V nejbližších týdnech lze očekávat vydání dalších rozhodnutí ve věcech s obdobným předmětem sporu,“ uvedla Dederová.

Stejně jako Essox počítaly cenu půjček v letech 2011 až 2013 i úvěrové firmy Home Credit a GE Money Auto. Těm se však podařilo se s asi dvěma desítkami klientů, kteří se na arbitra obrátili, finančně vyrovnat. Až na jednoho, který se zatím s GE Money Auto nedohodl.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčín ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy