Lovci energií mají nový trik. Města jim zakazují prodej

Karel Toman
13. 12. 2012 6:10
ČEZ zkrachoval, Martin Roman rozdává bonusy. I to jsou letošní hity podomních prodejců
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Podzim přinesl mezi dodavateli energií vrchol "přestupové sezóny". Dramatický nárůst změn dodavatele, hlavně u elektřiny, dává dokonce vyhlídku na výrazné překonání loňského rekordu.

Úměrně tomu ale přibylo i podvodníků a triků, které používají. A nově také měst, která se jim začala bránit vyhláškou zakazující podomní prodej.

Podzimní přestupový boom má několik příčin. Časové okno po prázdninách je pro energetické firmy především šancí, jak zákazníka přesvědčit, že s novým dodavatelem v blížící se topné sezoně ušetří.

Loňský rekord v ohrožení

Největší počet změn probíhá v listopadu a v prosinci, kdy lidem končí výpovědní lhůta u stávajících operátorů. Čerstvě ohlášené zdražení elektřiny na rok 2013 o stovky až tisíce korun ročně spolu s všeobecným utahováním opasků v domácnostech - to je pro podomní prodejce ideální prostředí.

Mezi říjnem a listopadem tak podle operátora trhu s elektřinou vzrostl počet přestupů z 29 tisíc na 52 tisíc, to je meziměsíčně o tři čtvrtiny.

Za 11 měsíců letošního roku dodavatele elektřiny změnilo téměř 434 tisíc lidí, za celý rok 2011 to bylo téměř 449 tisíc zákazníků. U plynu přešlo od ledna do konce listopadu k jinému dodavateli téměř 320 tisíc zákazníků, za celý rok 2011 to bylo téměř 362 tisíc lidí.

"Pokud se v prosinci zopakují podobná čísla jako v listopadu, a není důvod o tom pochybovat, tak budou překonány loňské výsledky o tři procenta. To znamená, že dodavatele změní o zhruba dvacet tři tisíc zákazníků více než v roce 2011," vysvětluje Martin Špaček ze serveru Sfinance.cz. Na podobné úrovni by se měl podle něj pohybovat i plyn.

Zdaleka ne všichni přitom na přestupu k jinému dodavateli vydělají. Červnový průzkum společnosti IBRS zjistil, že celých 54 % zákazníků na změně dodavatele elektřiny ve skutečnosti prodělá. "Průměrná roční ztráta dosahuje 79 korun, u některých dodavatelů ale až 239 korun. Většina zákazníků o ztrátě neví, protože pouze třetina z nich čte vyúčtování, naopak 35 % koukne jen na údaj přeplatek / nedoplatek," zjistil IBRS.

ČEZ zkrachoval. Tady mi to podepište

Nárůst přestupů je většinou výsledkem aktivity obchodníků, kteří se složkami v ruce zkouší štěstí dům od domu. A podíl těch, kteří si při tom pomáhají na hraně zákona nebo i daleko za ní, podle všeho neubývá.

"ČEZ zkrachoval, rychle mi to podepište, než vám vypnou elektřinu," jmenuje Špaček poslední hit podomních podvodníků.

Když zákazník - většinou senior - podepsat odmítne, prodejce mu při odchodu nechá na sebe telefon a pak mu nenápadně vyhodí pojistky.

Zoufalý senior mu obratem volá zpátky, prodejce se vrací, v roli zachránce si nechá podepsat smlouvu a za patřičný poplatek - obvykle tří set korun - "obnoví dodávku elektřiny".

Jindy zase prodejci zamlčují, že jde o změnu dodavatele, a místo toho tvrdí, že nabízí "slevu". "Martin Roman odstoupil z vedení společnosti ČEZ, a tak zbylo více peněz, které vyplácíme klientům jako bonus, pokud podepíšete tento dodatek," zní další trik letošní sezony.

Hrozí stotisícové pokuty

Trpělivost s takovými podvodníky dochází nejen oklamaným lidem, ale také jednotlivým městům a obcím. Ty se tak stále častěji uchylují k radikálnímu kroku: k zákazu podomního prodeje. Ten dnes platí mimo jiné i kvůli podomním prodejcům energií třeba v Uničově, Břeclavi, Hodoníně, Chebu, Bystřici nad Pernštejnem nebo Vsetíně.

"Podomním a pouličním prodejem a nabídkou služeb se pro účely tohoto nařízení rozumí takový prodej a nabídka služeb, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nebo na veřejném prostranství "nabízeno a prodáváno zboží či služby," píše se ve vyhlášce, kterou Bystřice pod Pernštejnem vydala letos v květnu.

Například ve Vsetíně tak podnikatelům hrozí za podomní prodej až 200 tisíc korun pokuty, ostatním lidem pak 300 tisíc korun. A další města se přidávají. Od Nového roku by měl zákaz platit i v Blansku nebo v Šumperku.

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
Neutrácejte zbytečně a vyberte si nejlevnějšího dodavatele ve vašem kraji díky jednoduchému srovnávači cen elektřiny a plynu. Vyřídíme za vás i přechod k jinému dodavateli.

 

Právě se děje

Další zprávy