Jak bezpečně platit na síti? Virtuální kartou

Kateřina Štíchová
26. 6. 2007 12:10
Nabízejí ji už tři banky

Praha - Nelze ji ztratit ani využít pro jiné účely než placení po síti. Virtuální karta je jedna z nejbezpečnějších forem platby po síti. A není to ani karta v pravém slova smyslu. Jen sada čísel, kterou zákazník používá.

Virtuální platební karta u bank totiž představuje pouze šestnáctimístné číslo, jeho platnost a 3místný kontrolní kód, které lze použít jen pro platby na síti, nikoli pro výběr hotovosti či platby u obchodníka.  

Banky vydávání těchto karet odůvodňují tím, že je jimi lépe zajištěna bezpečnost v rámci e-commerce transakcí, tedy při nakupování po internetu.

Tuto službu v Česku zatím nabízejí puze tři banky - eBanka, Komerční banka a GE Money. Klient GE Money například jinak než virtuální kartou platit po síti nemůže.

Miliardové obchody 

Nově určitý typ virtuální karty zavádí i splátková společnost Cetelem pro kreditní kartu Aura.Jedinečnou číselnou kombinaci, kterou klient dostane prostřednictvím SMS na svůj mobilní telefon, lze použít jen na jednu konkrétní transakci. Klienti tak už nemusí mít obavy ze zneužití karty při jejím použití k platbě v internetovém obchodě v České republice nebo kdekoliv v zahraničí. "Virtuální karta nemá fyzickou podobu, tvoří ji 16místné číslo a klient si ji může nechat zřídit ke kartě Aura. Pro všechny platby virtuální kartou platí 50denní bezúročné období," uvedla Gabriela Pithartová, ředitelka Správy marketingu a komunikace společnosti Cetelem..

Jak virtuální karta funguje?

Na internetových stránkách aurakarta.cz zadá klient měnu a přesnou částku, kterou bude na internetu platit, a vyžádá si platební údaje. Na svůj mobilní telefon pak dostane SMS s unikátním datem expirace a 3místným kontrolním číslem (CVC2) pro platbu na internetu. V internetovém obchodě vyplní klient požadované údaje a potvrdí platbu. Zaplacená částka pak bude zaúčtována na jeho účtu ke kartě Aura. Údaje o "fyzické" kartě Aura se během celé transakce nikde na internetu neobjeví.

Platební karty i nákupy na internetu jsou pro mnoho lidí naprostou samozřejmostí. Svědčí o tom i rok od roku se navyšující počty vydaných platebních karet. Těch bylo na na konci loňského roku už skoro 900 tisíc. Zvyšují se i objemy transakcí u obchodníků - ročně už přesahují 39 miliard korun, které jimi jejich majitelé provedou.

Speciálně těch karet, kterými lze platit na internetu, není v Česku vydaných mnoho. Například GE Money Bank, přestože eviduje ke konci letošního března přes půl milionu kusů vydaných platebních karet, je z toho těch, kterými se dá platit na internetu jen 11 161, což jsou 2,1 procenta.

I přes nízký počet internetových karet, však bance meziročně narůstají objemy transakcí realizovaných v internetových obchodech. "Za první čtvrtletí letos provedli naši klienti 12 292 transakci a utratili tak 19 807 880 korun", říká Eva Chaloupková, tisková mluvčí GE Money Bank. Pro srovnání vloni ve stejném období to bylo 5 624 transakci za 10 872 605 korun.

Obdobnou zkušenost má i Komerční banka. Její klienti za první tři měsíce letošního roku utratili 72 milionů korun, kdežto vloni to bylo pouze 43 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy