Hypotéky jsou nejlevnější v historii. Banky spěchají, změna zákona pomůže klientům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 5. 2016 0:01
Průměrná sazba nově sjednaných hypoték v dubnu klesla na 1,94 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Rok 2016 je zatím rekordní i podle objemu sjednaných hypoték. Trendem jsou dlouhé fixace.
Úrokové sazby u hypoték na dně v grafu.
Úrokové sazby u hypoték na dně v grafu. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Průměrná úroková sazba nových hypoték v Česku dosáhla v dubnu 1,94 procenta, a je tak nejnižší v historii. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Dosavadní rekord držel předcházející měsíc s průměrnou sazbou 1,97 procenta. Letos v březnu se tak průměrná sazba poprvé dostala pod dvě procenta.

Trendem na hypotečním trhu jsou dlouhé fixace. "Nejoblíbenější jsou sice stále pětileté, nicméně na místo tříletých se na další místo v popularitě derou sedmileté fixace. A nebude ani dlouho trvat, než klienti zareagují na současné prudké snižování desetiletých sazeb," říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

"Banky postupně přizpůsobují úrokové sazby informacím, že normalizace měnové politiky hlavních centrálních bank nebude nijak rychlá, což se projevuje ve snižování delších sazeb," dodává Rajdl. Například v České spořitelně se tak dá pořídit hypotéka s osmiletou fixací začínající na 1,79 procenta nebo v Hypoteční bance hypotéka s desetiletou fixací od 1,89 procenta. Banky mohou jít takto nízko i proto, že si klienta pojistí na delší dobu a mohou se na něm pokusit vydělat i přes další produkty.

"Úrokového dna Hypoindex podle našeho názoru zatím ještě nedosáhl," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Zároveň ale nečeká výrazný pád sazeb pod dvouprocentní hranici. "V tomto a následujícím měsíci očekáváme, že banky s akčními nabídkami a snižováním sazeb přibrzdí," říká Ostatek.

Snadnější předčasné splacení

Pokles úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje o klienty. Banky nyní chtějí uzavřít co nejvíce smluv, než začne platit nový zákon, o němž mají poslanci hlasovat už na konci května.

Kdo si vezme hypotéku až poté, co nový zákon začne platit (nejspíš na podzim), ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

Zákon z dílny ministerstva financí počítá s tím, že vždy po roce splácení budou moci klienti splatit 20 procent hypotéky a celé předčasné splacení úvěru mají banky umožnit jen za skutečné náklady. Dnes si přitom banky za předčasné splacení berou až pět procent ze splácené částky za každý započatý rok do konce fixace. Sněmovní rozpočtový výbor navíc schválil pozměňovací návrh poslance ČSSD Václava Votavy, který by pravidla dále uvolnil.

Votavův návrh počítá s tím, že banka bude mít nárok účtovat si při předčasném splacení jen jedno procento z předčasně splacené výše hypotéky, maximálně však 50 000 korun. A každý rok by klienti s hypotékou podle tohoto návrhu mohli splatit 25 procent zbývajícího dluhu.

"Výhoda čtvrtinového splacení hypotéky bez poplatků není určena pouze pro movité klienty. Lidé mohou získat peníze například z dědictví, které jim umožní jednorázově umořit dluh vůči bance. Díky tomu budou moci splatit hypotéku mnohem dříve," řekl Votava.

Rozšiřování možností předčasného splacení se ale nelíbí bankám. Tvrdí, že by jim to mohlo přinést problémy s refinancováním a řízením peněžních zdrojů a musely by si zvýšené náklady promítnout do vyšších úrokových sazeb.

Další rekordní rok?

Banky podle Hypoindexu sjednaly v dubnu 9042 hypotečních úvěrů , což je o 333 méně než v březnu. Lidé si v dubnu sjednali hypoteční úvěry celkem za 17,06 miliardy korun, v březnu byly objemy o 846 milionů vyšší. I tak má ale hypoteční trh i v těchto ukazatelích nakročeno k dalšímu rekordnímu roku.

"V meziměsíčním srovnání banky sice zaznamenaly nepatrný propad produkce hypoték, ale oproti stejnému období loňského roku jsme opět na nových maximech. Mimochodem letošní duben byl již šestnáctým měsícem v řadě, kdy došlo k přepsání dosavadního rekordu," říká Ostatek.

Letošek by mohl překonat v objemu poskytnutých hypoték rok 2015, který byl dosud historicky nejúspěšnější. Banky, které hlásí své výsledky Hypoindexu (což je drtivá většina trhu), loni podle této statistiky na hypotékách půjčily celkem 190 miliard korun. Za první čtyři měsíce roku 2016 to je 62 miliard korun, což je o 7,5 miliardy více než před rokem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy