Uhraďte dluhy, toto je exekuční příkaz. Komora varuje před další vlnou podvodných mailů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 19. 10. 2015 14:01
Další podvodné e-maily vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů. Současná vlna je specifická v tom, že autorům podvodu evidentně nejde o peníze, když v mailech uvádějí čísla účtů skutečných exekutorských úřadů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily, které vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů. Lidé by v žádném případě neměli posílat peníze na účet uvedený v dopise, zdůraznila v pondělí komora.

Toto profesní sdružení exekutorů se chystá podat na autora falešných výzev trestní oznámení. Podvodné e-maily byly rozeslány v sobotu 17. října z adresy tvářící se jako [email protected], podle komory šlo o tisíce zpráv.

Jako předmět mají uvedeno "Exekucni prikaz" a obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů. Jejich autor neuvádí, jaká je dlužná částka ani spisovou značku exekučního řízení či označení exekučního titulu.

Náhled podvodného mailu.
Náhled podvodného mailu. | Foto: Exekutorská komora ČR

Komora upozornila, že soudní exekutoři zásadně neposílají exekuční příkazy elektronickou poštou, pokud o to účastník řízení výslovně nepožádá. V takovém případě je příkaz zasílán ve formátu PDF a zaslaný soubor i samotný e-mail jsou podepsány elektronickým podpisem soudního exekutora nebo pověřeného zaměstnance.

Falešné exekutorské útoky po e-mailech se v Česku objevují pravidelně, loni podobné varování vydávala Exekutorská komora ČR dvakrát. Současná vlna je však specifická v tom, že autorům podvodu evidentně nejde o peníze, když v mailech uvádějí čísla účtů skutečných exekutorských úřadů.

"Komora v minulosti podala už deset trestných oznámení kvůli podvodným e-mailům a dopisům, dle našich informací ani v jednom případě zatím nebyla podána obžaloba. Některé případy už policie odložila, jiné ještě šetří," řekl mediální zástupce Exekutorské komory ČR David Sahula.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Nouzové dodávky jsou jen záchranná síť. ERÚ vyzval lidi k hledání nových dodavatelů

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií dostali k takzvanému dodavateli poslední instance (DPI), aby neotáleli s výběrem nové smlouvy u vybraného dodavatele. Kromě společnosti, ke které se nyní dostali, mohou zvolit jakéhokoliv dodavatele na trhu. Na páteční tiskové konferenci to řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U DPI podle Trávníčka sice mohou klienti zůstat až půl roku, institut ale slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu. Volba standardního ceníku je cenově výhodnější, uvedl. Změnu doporučují i samotní dodavatelé DPI.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR). Trávníček dnes uvedl, že přechod na standardní produkty se vyplatí nejvíce zákazníkům s velkou spotřebou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno. Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí jistě nepřežili.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "narušení technologického procesu". Oheň se již podařilo uhasit a místní úřady ujistily, že obyvatelstvo obce Lesnoje, kde k neštěstí došlo, není nijak ohrožené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy