Dříve do penze? Kdo si naspoří, může, souhlasí poslanci

ČTK ČTK
26. 9. 2012 18:06
Sněmovna schválila takzvané předdůchody, pro byla i opozice
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Sněmovna ve středy schválila hladce i hlasy opozice vládní předlohu, která stanoví pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. Nyní zákon míří k posouzení do Senátu.

Předdůchody mohou pomoci podle vlády vyřešit tíživou situaci lidí, kteří před blížícím se odchodem do důchodu přijdou o práci. Lidé by je mohli čerpat podle novely o doplňkovém penzijním spoření od ledna.

Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, má zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod.

"Považuji to za lepší řešení, než kdyby tito občané s minimální šancí uplatnit se na trhu práce pobírali sociální dávky, anebo byli nuceni odcházet do předčasného důchodu a stát za ně stejně musel platit zdravotní pojištění," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Nejdříve pět let před standardním termínem

Zájemci budou moci podat žádost nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu, k tomu budou muset mít naspořeno v doplňkovém spořícím systému.

Poslanec Radim Vysloužil (LIDEM) neuspěl s návrhem, aby k čerpání předdůchodů bylo možné využít i peněz z životního pojištění. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by bylo zahrnutí tohoto pojištění do systému předdůchodů logické, nejsou ale vyčísleny dopady do veřejných rozpočtů. Kalousek uvedl, že Sněmovna by se mohla k myšlence v budoucnu vrátit.

Jednou z podmínek získání předdůchodu bude jeho minimální výše - nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám.

Na předdůchod by lidem podle zákona měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun.

Žadatelé budou moci využít i jiné úspory. Zákon počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy