Dříve do penze? Kdo si naspoří, může, souhlasí poslanci

ČTK ČTK
26. 9. 2012 18:06
Sněmovna schválila takzvané předdůchody, pro byla i opozice
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Sněmovna ve středy schválila hladce i hlasy opozice vládní předlohu, která stanoví pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. Nyní zákon míří k posouzení do Senátu.

Předdůchody mohou pomoci podle vlády vyřešit tíživou situaci lidí, kteří před blížícím se odchodem do důchodu přijdou o práci. Lidé by je mohli čerpat podle novely o doplňkovém penzijním spoření od ledna.

Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, má zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod.

"Považuji to za lepší řešení, než kdyby tito občané s minimální šancí uplatnit se na trhu práce pobírali sociální dávky, anebo byli nuceni odcházet do předčasného důchodu a stát za ně stejně musel platit zdravotní pojištění," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

Nejdříve pět let před standardním termínem

Zájemci budou moci podat žádost nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu, k tomu budou muset mít naspořeno v doplňkovém spořícím systému.

Poslanec Radim Vysloužil (LIDEM) neuspěl s návrhem, aby k čerpání předdůchodů bylo možné využít i peněz z životního pojištění. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by bylo zahrnutí tohoto pojištění do systému předdůchodů logické, nejsou ale vyčísleny dopady do veřejných rozpočtů. Kalousek uvedl, že Sněmovna by se mohla k myšlence v budoucnu vrátit.

Jednou z podmínek získání předdůchodu bude jeho minimální výše - nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám.

Na předdůchod by lidem podle zákona měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun.

Žadatelé budou moci využít i jiné úspory. Zákon počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 1 hodinou

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy