Změny pro rodiče, OSVČ i důchodce. Vláda se shodla na daních

Petr Kučera Petr Kučera
2. 7. 2014 14:40
Přehled hlavních změn, které přináší "daňový balíček" schválený vládou.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Zvýšení daňové slevy na druhé a další dítě, návrat daňové slevy pro aktivní důchodce a omezení výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných – to jsou hlavní změny daní z příjmů podle návrhu ministerstva financí, který ve středu schválila vláda.
 
Návrh obsahuje i desítky dalších "drobnějších" změn týkajících se například daňového přiznání kvůli takzvanému solidárnímu zvýšení daně, zdanění investičních fondů, zdaňování příjmů autorů srážkou nebo dopadů nového občanského zákoníku.

Pokud změny schválí Parlament, mají být účinné od ledna 2015. Týkaly by se tedy příjmů počínaje lednem 2015, nikoliv daňového přiznání za rok 2014.

Vyšší sleva na děti

Daňová sleva na dítě se zvýší více, než ministerstvo financí původně navrhovalo. Za druhé dítě by si rodič mohl odečíst z daní o 200 korun měsíčně více oproti nynějšku, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více.

Na první dítě má zůstat daňová sleva v dosavadní výši 1117 korun měsíčně. Na druhé dítě by se zvýšila na 1317 korun měsíčně, na třetí a každé další dítě případně na 1417 korun. Rodina se dvěma dětmi by si tak oproti současnému stavu mohla polepšit až o 2400 korun ročně.

Lidovci navrhovali, aby se během tří let sleva na druhé dítě postupně zvýšila až o 500 korun měsíčně. Na třetí a další dítě by měla stoupnout dokonce o 900 korun. Schválená částka je tak kompromisem – podle lidovců jen dočasným.

Maximální výši takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – ministerstvo financí zvyšovat nechce. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy - za letošní rok tedy 51 000 korun.

Rodiče malých dětí se mohou těšit také na zcela novou daňovou slevu. Tu už schválili poslanci, nebyla součástí „balíčku“ projednávaného nyní teprve vládou. Rodiny si budou moci snížit daň o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku – a to už počínaje příjmy za letošní rok. Maximální výše roční slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro letošní rok jde tedy o 8500 korun, pro příští rok s největší pravděpodobností o 9000 korun. (Podrobnosti najdete v samostatné zprávě.)

Paušální výdaje OSVČ

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodla i na omezení takzvaných výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Oproti původnímu návrhu ministerstva financí nepřijdou podnikatelé o základní daňovou slevu na poplatníka, nevrátí se jim však sleva na dítě a na vyživovanou manželku či manžela.

"Kompenzací" za ponechání základní slevy bude také rozšíření stropu pro využití paušálů. Už pro příjmy za loňský rok platí, že u činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) lze paušály využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Omezení prosadil ještě exministr Miroslav Kalousek. Současné vedení ministerstva původně chtělo rozšířit strop i na šedesátiprocentní paušály (neřemeslné živnosti), nakonec je ale zavede také na osmdesátiprocentní paušály, tedy pro řemeslné živnosti a zemědělce. Strop by tak platil pro všechny podnikatele. Pokud budou mít tržby přes dva miliony, museli by místo paušálů prokazovat skutečné náklady s využitím účtenek a faktur.

V platnosti zůstane také další omezení prosazené předchozí vládou ODS, TOP 09 a LIDEM, podle něhož si podnikatelé využívající paušály (s výjimkou přivýdělků) nemohou odečítat slevu na dítě a manželku. Lidovci ale ještě chtějí prosadit návrat těchto slev, řekl po jednání vlády jejich předseda Pavel Bělobrádek.

Na samotné procentní výši paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se od roku 2015 nic nemění.

Návrat slevy pro pracující důchodce

Od roku 2015 se vrátí základní daňová sleva pro pracující důchodce, kterou zrušila vláda vedená Petrem Nečasem. Dočasným zrušením slevy měl státní rozpočet ušetřit nejméně dvě miliardy korun ročně.

Penzisté s příjmy z podnikání, pronájmu nebo třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu si tak znovu budou moci odečítat slevu až 24 840 korun. Stejně jako další schválené změny se však i tato vztahuje až na příjmy za rok 2015. Ministerstvo financí totiž odmítlo návrh, aby se sleva vrátila už pro příjmy za letošní rok.

Výjimky zůstanou

Čerstvě schválený "daňový balíček" prakticky nahrazuje předchozí Kalouskovu "daňovou reformu", kterou poslanci schválili už v roce 2011 a jejíž účinnost nakonec odložili na rok 2015.

Online deník Aktuálně.cz už v květnu upozornil, že současné ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) původně podpořilo i některé body z Kalouskova návrhu týkající se rušení některých nesystémových výjimek. Měla tak skončit například možnost odečítat si od základu daně členské příspěvky zaplacené odborové organizaci.

Po kritice za strany odborářů i koaličních partnerů však Babiš tato omezení do konečné verze daňového balíčku nenavrhl.

Změny u pojištění, autorů i fondů

Omezit se má také možnost odpisů na investiční životní pojištění. Lidé by si mohli odečíst z daní jen peníze zaplacené na krytí pojistných rizik, nikoliv na spořicí (investiční) složku.

Zdaňování příjmů autorů srážkou se má podle návrhu vrátit ke stavu platnému do konce roku 2013. Limit by tedy klesl z letošních deseti tisíc na předchozích sedm tisíc korun.

Novela také upravuje zdanění investičních fondů. Investice prováděné prostřednictvím investičních fondů mají mít z pozice investora srovnatelné daňové zatížení s investicemi prováděnými individuálně, tedy 19 procent. U vybraných typů investičních fondů, například fondů rizikového kapitálu, zůstane zdanění sníženou pětiprocentní sazbou.

Superhrubá mzda ani jednotná sazba zatím nekončí

Koncepční změny, které měla od roku 2015 přinést již dříve schválená "daňová reforma" z dílny exministra Kalouska, současná vláda přinejmenším odloží, případně změní nebo zcela zruší. Jde zejména o zrušení výpočtu daně z takzvané superhrubé mzdy nebo harmonizace základů daně u fyzických osob - s oběma zatím ministerstvo počítá od roku 2016.

Od roku 2015 se zatím nic nezmění ani na zdanění lidí s vysokými příjmy. Druhá sazba daně z příjmů (progresivní daň), která má nahradit dočasný sedmiprocentní "solidární příspěvek" zavedený vládou Petra Nečase, má začít platit až od roku 2016. Nicméně už počínaje rokem 2015 nebudou muset lidé, jimž se o solidární příspěvek zvyšovala jen měsíční záloha, podávat daňové přiznání – tato povinnost zůstane jen u případného zvýšení celoroční daně.

Oproti původním Kalouskovým plánům se nemění například ani limity pro daňové odpočty úroků u hypoték či úvěrů ze stavebního spoření.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Všichni čeští kajakáři a Galušková postoupili do finále SP ve vodním slalomu

Všichni čeští kajakáři a kajakářka Antonie Galušková postoupili do finále Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Velkou sílu potvrdil v Troji domácí mužský kajakářský tým. Semifinále vyhrál Jiří Prskavec před Vítem Přindišem. Vavřinec Hradilek ztratil v závěrečné třetině trati a postoupil s bezmála čtyřsekundovou ztrátou z devátého místa. Naopak vypadla olympionička Kateřina Minařík Kudějová.

Úřadující mistr světa Prskavec, který přípravu směřuje k olympijským hrám v Tokiu, předvedl jasně nejrychlejší jízdu i s vypuštěným závěrem. Letošní mistr Evropy Přindiš, jenž jel povněž čiště, na něj ztratil sekundu a půl.

Galušková postoupila do finále z devátého místa. Měla dotek hned na třetí brance a další přidala na jednadvacáté. Díky poměrně rychlému času ztratila 3,22 sekundy na nejrychlejší Klaudii Zwolinskou z Polska a pronikla do finálové desítky. Minařík Kudějová přišla o šanci na finále, když nadvakrát projížděla osmnáctou branku. V semifinále byla s osmisekundovou ztrátou šestnáctá. Projevilo se, že formu ladí na OH v Tokiu.

"Je bohužel docela znát, že jsme hodně trénovali a moc jsme se na to nepřipravili. Cítím trochu tuhý ruce, což není v pořádku na ty závody. Mrzí mě, že se to úplně nepovedlo, ale na druhou stranu tohle byl trénikový závod," řekla Minařík Kudějová. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Finálový program začne ve 12:03.

Zdroj: ČTK
Další zprávy