O daňovou slevu přijdou důchodci i letos, potvrdil úřad

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
27. 6. 2014 6:00
Návrh, aby důchodci dostali slevu zpět již za letošní příjmy, ministerstvo financí odmítlo. Loňská přiznání teď finanční úřady aktivně kontrolují.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha – Pracující důchodci zaplatí i za letošní rok až o 24 840 korun vyšší daně. Vládou slibovaný návrat základní daňové slevy se totiž dotkne až příjmů za rok 2015, respektive daňového přiznání podávaného na začátku roku 2016. Potvrdilo to ministerstvo financí.

Ministerstvo totiž odmítlo návrhy Komory daňových poradců a Hospodářské komory ČR z připomínkového řízení k návrhu novely daňových zákonů. Zástupci „daňařů“ a podnikatelů chtěli, aby ustanovení o návratu daňové slevy pro pracující důchodce platilo už pro příjmy za letošní rok, a šlo je tedy uplatit v daňovém přiznání (nebo vyúčtování daně) za rok 2014.

Novela, která nyní zamíří k projednání do vlády jako celku, má být účinná od 1. ledna 2015. Daňové změny – mimo jiné i vyšší sleva na dítě nebo další omezení paušálů u živnostníků – se tak mohou vztahovat až na příjmy počínaje lednem 2015, nikoliv na daňové přiznání za rok 2014. Nelze totiž zvýšit daňovou povinnost v už započatém zdaňovacím období.

Takzvaná retroaktivita je však obecně přípustná v případech, kdy by došlo ke zlepšení postavení daňových poplatníků. Tedy typicky když daně nezvyšuje, ale naopak snižuje. To je i případ obnovení daňové slevy pro pracující důchodce.

V původním návrhu, o němž v květnu informoval online deník Aktuálně.cz, podobné přechodné ustanovení nebylo. Sleva se tak měla vrátit podle standardních pravidel, tedy až počínaje příjmy za rok 2015. Ministerstvo na tom nic nezměnilo ani po připomínkovém řízení, které nyní skončilo.

„Nás návrh je v souladu s programovým prohlášením vlády,“ uvedli legislativci ministerstva financí. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL v něm slíbila obnovení daňové slevy „od roku 2015“.

Dvě a půl miliardy ročně

Zrušení slevy na dani pro "aktivní důchodce" prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako součást balíčku úsporných opatření v roce 2012. Důchodci s příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu tak počínaje příjmy za rok 2013 mají platit na dani až o 24 840 korun (což je maximální výše slevy) ročně více, než platili z příjmů v roce 2012.

Podle tehdejší vlády Petra Nečase (ODS) znamenalo zrušení slevy na dani pro vydělávající důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Opatření mělo přinést do státní pokladny dvě až dvě a půl miliardy korun ročně. Původně mělo jít o dočasné omezení na tři roky, tedy naposledy pro příjmy za rok 2015.

Desítky řízení na finančních úřadech

Doslovné znění zákona nepřiznává slevu lidem, kteří k 1. lednu daného roku (začátku zdaňovacího období) pobírali starobní důchod. Právě této formulace se loni „chytila“ zhruba čtvrtina z 80 tisíc penzistů, kteří mají zdanitelné příjmy. Drtivá většina z těchto zhruba 22 tisíc se od pobírání důchodu odhlásila právě jen k 1. lednu 2013, aby se tak doslovně vyhnula zákonnému omezení.

Tehdejší ministr Kalousek před obcházením zákona varoval. Samo odhlášení důchodu však ještě žádný problém nepředstavuje (lidé sice dostali nepatrně nižší důchod, ale zachráněná sleva by jim to měla více než nahradit). Důležitý krok přišel až v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy lidé odevzdávali daňová přiznání za rok 2013.

Podle informací, které online deníku Aktuálně.cz poskytlo Generální finanční ředitelství, to ovšem vypadá, že z přibližně 22 tisíc lidí, kteří se na začátku roku 2013 odhlásili od pobírání důchodu, jich nakonec zkusilo základní slevu v daňovém přiznání uplatit jen minimum.

Sankce? Hlavně doplatit daň

„Speciální statistiku těchto případů nevedeme. Z informací z jednotlivých finančních úřadů však víme, že jsou vedena řízení v řádu desítek případů, kde má správce daně pochybnosti o uplatňovaném nároku na slevu na dani,“ říká mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.

Pokud úřad rozhodne, že si lidé daňovou slevu započítali neoprávněně, hrozí jim sankce maximálně v řádech několika stokorun.

Roční sazba úroku z prodlení nyní činí 14,05 procenta. To například při dvouměsíčním zpoždění s doplatkem daně ve výši 24 840 korun (maximální výše neuznané slevy) znamená sankci necelých 600 korun.

Advokáti a lékaři

Většina z celkem zhruba 80 tisíc výdělečně činných důchodců se nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí. Jde tedy například o advokáty či lékaře.

Omezení slevy se týká všech zdanitelných příjmů - tedy nejen příjmů z pracovního poměru, brigád či podnikání, ale také třeba z pronájmu nemovitosti nebo malé fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy