Úspory v bankách prodělávají. Přečtěte si, co udělají vyšší ceny s vaší peněženkou

Olga Skalková Olga Skalková, Jaroslav Krejčí
Aktualizováno 9. 3. 2017 16:29
Ceny v Česku rostou už o 2,5 procenta. Vyšší inflace neovlivňuje jen politiku ČNB, ale reálně dopadá i do peněženek každého z nás. Shrnujeme ty nejdůležitější souvislosti v otázkách a odpovědích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Porostou s inflací i úroky u spoření?

Zatím ne. Protože banky mají přebytek vkladů a volné peníze nemají samy kde zhodnocovat. Růst úroků na vkladech - běžné a spořicí účty nebo termínované vklady - může nastat až když Česká národní banka zvýší své základní sazby, od kterých se odvíjejí úroky na vkladech v bankách. Prvním krokem k tomu může být ukončení intervencí, po kterém by zvýšení sazeb ČNB mohlo nastat. Analytici ale očekávají, že letos ke zvýšení svých sazeb ČNB nepřistoupí. Výraznější růst sazeb na vkladech lze čekat nejdříve příští, nejspíš však až přespříští rok.

Jak tedy třeba ochránit své úspory před rostoucí inflací? Do čeho mám investovat?

Úspory na bankovních vkladech letos prodělají. Otázka je jen, jak moc. I nejlepší spořicí účty se nyní pohybují kolem jednoho procenta, přitom analytici očekávají, že průměrná letošní inflace bude kolem 2,5 procenta. Znamená to, že i na nejvýhodnějším spořicím účtu se letos úspory znehodnotí o 1,5 procenta a výnos bude ještě zdaněný 15 procenty. Navíc uložit větší obnosy peněz na účtech s úrokem kolem jednoho procenta není s výjimkou nové banky Creditas možné. Creditas nabízí sazbu 1,1 procenta na svůj spořicí účet bez omezení výše vkladu nebo třeba sazbu 2,1 procenta na termínovaný účet na 10 let.

Ostatní banky lepším úrokem zhodnocují jen omezené sumy a úrok na částky nad tento limit se blíží nule. Například Air Bank nabízí úrok jedno procento maximálně na 250 tisíc korun, Equa Bank poskytuje 0,8 procenta na částku do 200 tisíc korun.

Snížit ztrátu ze znehodnocování úspor lze jen tím, že se člověk rozhodne jít do většího rizika, tedy do produktů, kde může i prodělat. Analytici doporučují, aby domácnosti část volných peněz vložily například do smíšených podílových fondů, kde je větší část dluhopisů a menší část akcií. Před znehodnocením může úspory ochránit i stavební spoření a penzijní připojištění díky státní podpoře. S jejím započtením je výnos kolem tří procent. Jde ale o dlouhodobé spoření, při předčasném výběru klient o státní příspěvek přijde.  

Úvěry banky zdražovat budou?

Bezprostředně ne. Ale obecně platí, že čím vyšší inflace, tím je vyšší zájem si půjčovat, protože inflace část dluhu umaže. Růst poptávky po úvěrech některé banky mohou chtít využít k tomu, že úvěry zdraží. Analytici očekávají, že se růst poptávky po úvěrech z titulu vyšší inflace projeví spíše u domácností než u firem, takže by mohly zdražit spíše půjčky domácnostem a hypotéky než firemní půjčky. Domácnosti, které mají nějaké úspory, bude vyšší inflace víc motivovat k investicím do nemovitostí a do vybavení, které z nějakého důvodu odkládaly. 

Podraží běžné rodinné nákupy?

Ačkoliv je nyní nejvíce viditelné zdražování u potravin a pohonných hmot, tak cenový růst jde napříč ekonomikou a zvyšují se ceny zboží i služeb. Proto šly náklady na rodinné nákupy nahoru, když například potraviny jsou podle statistik Českého statistického úřadu nejdražší v historii. Vliv má silná domácí poptávka i růst mzdových nákladů firem, který se firmám daří promítat do cen. Významné je také ekonomické oživení a růst inflačních tlaků v eurozóně. Ceny v Česku tak rostou i kvůli vyšším dovozním cenám.

Co udělá vyšší inflace s výplatou?

Růst reálných mezd v letošním roce výrazně zpomalí. Podle odhadů České spořitelny sice díky napjatému trhu práce porostou nominální mzdy o zhruba pět procent, ale více než dvouprocentní inflace značnou část ze mzdového růstu ukrojí. Dá se tedy čekat, že vyšší inflace se promítne do mzdových požadavků zaměstnanců, případně odborů, a to na podzim, kdy se budou vést jednání o zvyšování platů a mezd na další období. K silnému růstu nominálních mezd by však vzhledem k extrémně nízké nezaměstnanosti a nedostatku volných pracovních sil došlo, i kdyby byla míra inflace nižší.

Kam až se inflace letos může vyšplhat?

Únorová míra inflace dosáhla 2,5 procenta. V dalších měsících se očekává její další růst a podle některých ekonomů by mohla v průběhu tohoto roku v některých měsících dosáhnout, či dokonce přesáhnout hranici tří procent. Bez započtení regulovaných cen (např. cen plynu) se již míra inflace v únoru přes tři procenta dostala.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy