Bankám i přes krizi stoupl zisk o třetinu na 60 miliard

Petr Kučera Petr Kučera
31. 3. 2010 11:05
Podíl nesplácených úvěrů roste, počet zaměstnanců klesá
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tuzemským bankám a stavebním spořitelnám loni navzdory ekonomické krizi vzrostl celkový zisk o téměř třetinu na 60,2 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky České národní banky.

Bilanční suma bankovního sektoru během roku vzrostla o 1,2 procenta a celková hodnota aktiv dosáhla ke konci roku 4 092,4 miliardy korun. Podle ČNB však ve druhé polovině roku začala poptávka po bankovních produktech klesat. Mírné tempo růstu aktiv ze začátku roku 2009 se v jeho druhé polovině dostalo do stagnace.

Třicet devět hráčů

Na českém trhu působilo ke konci loňského roku celkem 16 bank, 18 poboček zahraničních bank a pět stavebních spořitelen, což je celkem o dva subjekty více než před rokem. Situace je podle ČNB dlouhodobě stabilizovaná.

Na území Česka bylo ke konci roku připraveno poskytovat bankovní služby rovněž 276 bank z členských států EU v rámci volného pohybu služeb. A naopak banky se sídlem v České republice rozšířily své působení i za hranicemi země: čtyři nabízejí své služby na stejném principu v zahraničí, jedna má v zahraničí svou pobočku.

Velká čtyřka má přes polovinu trhu

Rozhodující podíl na trhu zaujímá skupina čtyř velkých bank (Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank Czech Republic a Komerční banka), jejíž podíl na celkových aktivech bankovního sektoru přesahoval 57 procent. Nejlepší hospodářské výsledky vloni zaznamenala ČSOB, jejíž konsolidovaný čistý zisk vzrostl na rekordních 17,4 miliardy korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti všech tuzemských bank vloni stoupl o 30 miliard na 168,4 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 14,3 miliardy na 174,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí stagnovaly na úrovni 46,8 miliardy korun.

Kapitálová přiměřenost se zvýšila na 14,12 procenta, osmiprocentního regulatorního minima dosahovalo všech 21 bank a stavebních spořitelen. Žádná z nich neměla podle ČNB problémy s likviditou.

Podíl nesplácených úvěrů roste

Objem nesplácených úvěrů vloni vzrostl o více než 64 procent na 114,3 miliardy korun. Podíl takzvaných pohledávek se selháním na celkových pohledávkách bankovního sektoru stoupil o 1,7 procentního bodu na 4,5 procenta.

Celkový počet zaměstnanců v bankách klesl o více než tisícovku na necelých 37,9 tisíce lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy