Bankám i přes krizi stoupl zisk o třetinu na 60 miliard

Petr Kučera Petr Kučera
31. 3. 2010 11:05
Podíl nesplácených úvěrů roste, počet zaměstnanců klesá
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tuzemským bankám a stavebním spořitelnám loni navzdory ekonomické krizi vzrostl celkový zisk o téměř třetinu na 60,2 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky České národní banky.

Bilanční suma bankovního sektoru během roku vzrostla o 1,2 procenta a celková hodnota aktiv dosáhla ke konci roku 4 092,4 miliardy korun. Podle ČNB však ve druhé polovině roku začala poptávka po bankovních produktech klesat. Mírné tempo růstu aktiv ze začátku roku 2009 se v jeho druhé polovině dostalo do stagnace.

Třicet devět hráčů

Na českém trhu působilo ke konci loňského roku celkem 16 bank, 18 poboček zahraničních bank a pět stavebních spořitelen, což je celkem o dva subjekty více než před rokem. Situace je podle ČNB dlouhodobě stabilizovaná.

Na území Česka bylo ke konci roku připraveno poskytovat bankovní služby rovněž 276 bank z členských států EU v rámci volného pohybu služeb. A naopak banky se sídlem v České republice rozšířily své působení i za hranicemi země: čtyři nabízejí své služby na stejném principu v zahraničí, jedna má v zahraničí svou pobočku.

Velká čtyřka má přes polovinu trhu

Rozhodující podíl na trhu zaujímá skupina čtyř velkých bank (Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank Czech Republic a Komerční banka), jejíž podíl na celkových aktivech bankovního sektoru přesahoval 57 procent. Nejlepší hospodářské výsledky vloni zaznamenala ČSOB, jejíž konsolidovaný čistý zisk vzrostl na rekordních 17,4 miliardy korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti všech tuzemských bank vloni stoupl o 30 miliard na 168,4 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 14,3 miliardy na 174,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí stagnovaly na úrovni 46,8 miliardy korun.

Kapitálová přiměřenost se zvýšila na 14,12 procenta, osmiprocentního regulatorního minima dosahovalo všech 21 bank a stavebních spořitelen. Žádná z nich neměla podle ČNB problémy s likviditou.

Podíl nesplácených úvěrů roste

Objem nesplácených úvěrů vloni vzrostl o více než 64 procent na 114,3 miliardy korun. Podíl takzvaných pohledávek se selháním na celkových pohledávkách bankovního sektoru stoupil o 1,7 procentního bodu na 4,5 procenta.

Celkový počet zaměstnanců v bankách klesl o více než tisícovku na necelých 37,9 tisíce lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy