Bankám i přes krizi stoupl zisk o třetinu na 60 miliard

Petr Kučera Petr Kučera
31. 3. 2010 11:05
Podíl nesplácených úvěrů roste, počet zaměstnanců klesá
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tuzemským bankám a stavebním spořitelnám loni navzdory ekonomické krizi vzrostl celkový zisk o téměř třetinu na 60,2 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky České národní banky.

Bilanční suma bankovního sektoru během roku vzrostla o 1,2 procenta a celková hodnota aktiv dosáhla ke konci roku 4 092,4 miliardy korun. Podle ČNB však ve druhé polovině roku začala poptávka po bankovních produktech klesat. Mírné tempo růstu aktiv ze začátku roku 2009 se v jeho druhé polovině dostalo do stagnace.

Třicet devět hráčů

Na českém trhu působilo ke konci loňského roku celkem 16 bank, 18 poboček zahraničních bank a pět stavebních spořitelen, což je celkem o dva subjekty více než před rokem. Situace je podle ČNB dlouhodobě stabilizovaná.

Na území Česka bylo ke konci roku připraveno poskytovat bankovní služby rovněž 276 bank z členských států EU v rámci volného pohybu služeb. A naopak banky se sídlem v České republice rozšířily své působení i za hranicemi země: čtyři nabízejí své služby na stejném principu v zahraničí, jedna má v zahraničí svou pobočku.

Velká čtyřka má přes polovinu trhu

Rozhodující podíl na trhu zaujímá skupina čtyř velkých bank (Česká spořitelna, ČSOB, UniCredit Bank Czech Republic a Komerční banka), jejíž podíl na celkových aktivech bankovního sektoru přesahoval 57 procent. Nejlepší hospodářské výsledky vloni zaznamenala ČSOB, jejíž konsolidovaný čistý zisk vzrostl na rekordních 17,4 miliardy korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti všech tuzemských bank vloni stoupl o 30 miliard na 168,4 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 14,3 miliardy na 174,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí stagnovaly na úrovni 46,8 miliardy korun.

Kapitálová přiměřenost se zvýšila na 14,12 procenta, osmiprocentního regulatorního minima dosahovalo všech 21 bank a stavebních spořitelen. Žádná z nich neměla podle ČNB problémy s likviditou.

Podíl nesplácených úvěrů roste

Objem nesplácených úvěrů vloni vzrostl o více než 64 procent na 114,3 miliardy korun. Podíl takzvaných pohledávek se selháním na celkových pohledávkách bankovního sektoru stoupil o 1,7 procentního bodu na 4,5 procenta.

Celkový počet zaměstnanců v bankách klesl o více než tisícovku na necelých 37,9 tisíce lidí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy