Banky potichu snížily sazby spořicích účtů. Vyplatí se?

Petr Kučera Petr Kučera
11. 3. 2010 16:30
Nejnovější porovnání spořicích účtů tuzemských bank. Kam uložit volných 60 tisíc?

Praha - mBank, kdysi štika v oblasti spořicích účtů, nepříjemně překvapila své klienty. Na svém webu ve středu oznámila, že počínaje následujícím dnem mění způsob úročení na těchto účtech.

Ode dneška mBank zavedla takzvané pásmové úročení účtu eMax Plus, které výrazně znevýhodnilo vklady nižší než 600 tisíc korun. Ty se totiž nově úročí jen sazbou 1 % p.a. Dřívější sazba 1,85 % p.a. zůstává jen pro zůstatky přesahující 600 tisíc korun.

Současně klesly úrokové sazby na účtu eMAX, a to z 1,3 % na 0,8 % p.a. Před dvěma lety to přitom bylo 3,5 % p.a.

"K uvedeným změnám na spořicích produktech nás vede současná cena netermínovaných depozit, která na trzích klesá. V blízké době proto představíme nový termínovaný produkt s atraktivnějším úrokem," uvádí oznámení na webu mBank.

Sazby spořicích účtů snižuje také většina ostatních bank. Za uplynulý měsíc klesly sazby u ING (z 2,5 na 2,25 %), Citibank (z 2,25 na 2 %) a Raiffeisenbank (eKonto Plus z 0,7 na 0,5 %). "I přes neustálý pokles úrokových sazeb ČNB se nám celý rok dařilo naše úročení neměnit, ale situace už pro nás není bohužel dále udržitelná. Věřím, že se jedná o poslední snížení na dlouhou dobu," říká Libor Vaníček z ING v tiskové zprávě - mimochodem podobná publicita je mezi bankami výjimkou.

Zhodnocení alespoň 2,50 % p.a. bez výrazně omezujících podmínek tak nabízí jen dvě banky - AXA a LBBW. U dalších dvou - České spořitelny a UniCredit Bank - dosáhne klient na výhodnější úrok jen při splnění určitých podmínek.

Nejnovější porovnání spořicích účtů tuzemských bank připravila exkluzivně pro online deník Aktuálně.cz společnost Scott & Rose.

Přehled zahrnuje pouze spořicí účty pro fyzické osoby bez výpovědní lhůty - tedy takové, které si lze kdykoliv bez sankcí hned vybrat. Přistoupíte-li na (byť jen krátkou) výpovědní lhůtu nebo se rozhodnete pro termínovaný vklad, bývají úroky vyšší.

Základem pro pořadí v tabulce je úroková sazba při uložení 60 tisíc korun. Odlišné sazby pro jiná zůstatková pásma uvádíme v pravém sloupci tabulky. Nezařadili jsme Šikovné spoření ČS, kde je každý měsíc nutné vkládat určitou částku.

Vyšší sazby než banky nabízejí některé záložny. Kromě FIO, kterou ale přehled řadí už mezi banky (žádost o bankovní licenci nyní posuzuje ČNB), dostanou klienti dobrý úrok u družstev Unibon, WPB Capital, Akcenta a Moravský Peněžní Ústav.

Společnost Scott & Rose provozuje internetovou službu mbpoint.cz, porovnávající účty, platební karty, spotřebitelské úvěry i hypotéky. Na mbpoint.cz lze nalézt i více informací o spořicích účtech.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kolik teď stojí hypotéky: Máme velký přehled sazeb
Za co Češi platí bankám? Známe 10 nejhorších případů
Chcete Banku roku, nebo Nejlepší banku? Vyberte si
 

Právě se děje

před 39 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy