Albert platí nejhůř z řetězců, stěžují si zaměstnanci. Poukázky a 300 korun k Vánocům jim nestačí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 3. 11. 2016 15:30
Březnové zvýšení mzdy a další benefity jsou podle odborářů nedostatečné, velká část zaměstnanců sítě Albert kvůli malým výdělkům zůstává chudých. Podle zástupců řetězce ale nemají odboráři správné údaje, firma se brání, že mzdy už letos zvýšila vícekrát.
Přiveze víc peněz? (Ilustrační foto)
Přiveze víc peněz? (Ilustrační foto) | Foto: Ahold

Praha – Společnost Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, platí své zaměstnance na prodejnách zdaleka nejhůře ze všech obchodních řetězců v Česku. Tvrdí to Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO), konkrétní porovnání ale neuvedl.

Odbory chtěly už od začátku října mimořádné navýšení výdělků v Albertu o pět procent. "Jednání s generálním ředitelem Jesperem Lauridsenem ale byla velmi chladná," říká předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

"Snažíme se vést s vedením Aholdu korektní sociální dialog. Poslední jednání však bohužel selhalo kvůli neochotě Jespera Lauridsena přistoupit na to, že velká část zaměstnanců spadá v důsledku extrémně nízkých mezd v tomto řetězci do kategorie pracujících chudých, a zvýšit jejich příjmy," upřesňuje Burianová.

Další zvyšování mezd požadují odboráři i poté, co se s Aholdem už v březnu dohodli na zvýšení mezd na prodejnách Albert plošně o tři procenta. Podle Burianové to ale nestačí. Podle údajů OSPO se průměrná mzda na prodejnách Albert pohybuje kolem 12 500 korun hrubého – tento údaj vychází z výplatních pásek desítek lidí, kteří se na odbory obrátili.

"Pravdou je, že zaměstnanci na provozních pozicích v průměru vydělávají při plném úvazku 15 500 korun včetně variabilní složky," reaguje ale Jiří Mareček, mluvčí Aholdu.

Firma podle něj letos od ledna zavedla variabilní složku mzdy, kdy zaměstnancům vyplácí odměny ve formě poukázek na útratu v prodejnách Albert. Mzda může touto formou stoupnout až o desetinu.

Od října pak podle Marečka Ahold zvýšil v průměru o 4,4 procenta mzdy zaměstnancům, kteří jsou ve firmě déle jak pět let. Šlo podle něj zhruba o 2500 lidí. 

Odboráři chtějí, aby každý zaměstnanec dostal k Vánocům odměnu 1000 korun. Řetězec jim však nabídl jen 300 korun, a to formou poukázky na nákup v Albertu. "Jedná se o mimořádnou vánoční odměnu, která je stejná pro všechny zaměstnance a nelze ji spojovat s diskusí o výši mezd," říká Mareček.

Firma s odbory zahájila také jednání o nové kolektivní smlouvě. Odbory požadují pro příští tři roky růst mezd vždy k 1. lednu o sedm procent. Ahold podle nich nabídl v první verzi návrhu nepřijatelné – jen udržení reálných mezd. To je podle odborů v době extrémně nízké inflace málo.

Zaměstnancům obchodního řetězce Tesco v Česku vzrostly tarifní mzdy od července až o šest procent. Například letňanský hypermarket láká až na více jak 20 tisíc korun za doplňování zboží na plný úvazek.

Foto: Jakub Plíhal

Supermarkety Billa letos zvýšily mzdy v průměru o čtyři procenta. A diskonty Penny Market od srpna plošně zvýšily základní mzdy u pokladních o 2300 korun, všechna mzdová pásma u vedoucích prodejen a jejich zástupců pak o 1000 korun – jak pro stávající, tak nové zaměstnance.

Řetězce ani odboráři ale neuvádějí, jak vysoké jsou u nich průměrné výdělky. Průměrná mzda pokladních v ČR se podle odborářů pohybuje mezi 13 000 až 14 000 korunami hrubého měsíčně při plném pracovním úvazku.

Na zvýšení mezd až o čtvrtinu láká nové zaměstnance řetězec Lidl, stávajícím letos zvyšoval výdělky zhruba o pětinu. "Nástupní mzda na pozici prodavač/prodavačka v současné době začíná na 18 625 korunách hrubého při čtyřicetihodinovém úvazku," říká mluvčí Zuzana Holá.

Průměrná mzda prodavačů v Lidlu podle ní dělá 20 382 korun. A například do vznikajícího logistického centra v Plzni lákají billboardy na nástupní plat 25 tisíc. 

 

Právě se děje

Další zprávy