Evropu straší nové typy TBC. Odolávají starým lékům

Jakub Novák
25. 3. 2012 16:00
Nahlášených případů TBC v Evropě ubývá, přibývá však případů tuberkulóz odolných vůči léčbě
Foto: Ludvík Hradilek

Stockholm - Ačkoliv počet nahlášených případů TBC v Evropě stále klesá, přibývá naopak případů tuberkulóz odolných vůči léčbě.

Tvrdí to výroční zpráva o stavu TBC z dílny Evropského střediska pro prevenci a kontrolu léčiv a WHO.

Na vzestupu jsou zejména odolné formy tuberkulóz - takzvané multirezistentní (MDR-TB) a extenzivně rezistentní tuberkulózy (XDR-TB).

U prvně jmenovaných nezabírají léčiva "první linie", tedy rifampicin a isoniazid. V případě XDR-TB má bakterie vyvinutou odolnost i proti fluorochinolonům a minimálně jednomu ze tří injekčně podávaných léků "druhé linie" (kapreomycinu, kanamicinu a amikacinu).

 

Sedm obětí každou hodinu

Tuberkulóza

Tuberkulózu způsobuje bakterie zvaná Mycobacterium tuberculosis. Jedná se o onemocnění šířené obvykle kapénkovou infekcí od lidí, případně i nakažených zvířat. Možný je také přenos z nepasterovaného mléka infikovaného zvířete.

Obvykle zasahuje plíce, méně často pak i kosti, klouby či další tkáně. Ve výjimečných případech může mít TBC i neurologické následky.

Onemocnění se obvykle nijak výrazně neprojevuje. Může se vyskytnout únava, noční pocení, ztráta hmotnosti nebo dlouhodobý kašel.

Ačkoliv se daří snižovat počet nově hlášených případů, patří tuberkulóza stále k nejrozšířenějším chorobám. Podle odhadů WHO je bakterií Mycobacterium tuberculosis nakažena asi třetina světové populace.

Podle statistik se jen v Evropě každou hodinu objeví 49 nových případů nákazy. A sedm lidí každých 60 minut nemoci podlehne.

V Česku se nebojíme

Česko patří k zemím s poměrně příznivým vývojem a relativně nízkým výskytem tuberkulózy. V roce 2010 zde bylo hlášeno celkem 678 případů onemocnění - což odpovídá necelým sedmi nemocným na sto tisíc obyvatel.

Situace v Česku dospěla do té míry, že byla vloni schválena novela zákona o veřejném zdraví, podle které se ruší celoplošné očkování proti TBC.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera totiž míra zátěže očkování převažuje nad riziky nákazy.

Očkovány tak jsou již jen děti patřící do rizikových skupin - například ty, jejichž rodiče pobývají v zemích s vysokým výskytem TBC, či u kterých se nemoc v minulosti objevila.

 

Právě se děje

Další zprávy