Evropu straší nové typy TBC. Odolávají starým lékům

Jakub Novák
25. 3. 2012 16:00
Nahlášených případů TBC v Evropě ubývá, přibývá však případů tuberkulóz odolných vůči léčbě
Foto: Ludvík Hradilek

Stockholm - Ačkoliv počet nahlášených případů TBC v Evropě stále klesá, přibývá naopak případů tuberkulóz odolných vůči léčbě.

Tvrdí to výroční zpráva o stavu TBC z dílny Evropského střediska pro prevenci a kontrolu léčiv a WHO.

Na vzestupu jsou zejména odolné formy tuberkulóz - takzvané multirezistentní (MDR-TB) a extenzivně rezistentní tuberkulózy (XDR-TB).

U prvně jmenovaných nezabírají léčiva "první linie", tedy rifampicin a isoniazid. V případě XDR-TB má bakterie vyvinutou odolnost i proti fluorochinolonům a minimálně jednomu ze tří injekčně podávaných léků "druhé linie" (kapreomycinu, kanamicinu a amikacinu).

 

Sedm obětí každou hodinu

Tuberkulóza

Tuberkulózu způsobuje bakterie zvaná Mycobacterium tuberculosis. Jedná se o onemocnění šířené obvykle kapénkovou infekcí od lidí, případně i nakažených zvířat. Možný je také přenos z nepasterovaného mléka infikovaného zvířete.

Obvykle zasahuje plíce, méně často pak i kosti, klouby či další tkáně. Ve výjimečných případech může mít TBC i neurologické následky.

Onemocnění se obvykle nijak výrazně neprojevuje. Může se vyskytnout únava, noční pocení, ztráta hmotnosti nebo dlouhodobý kašel.

Ačkoliv se daří snižovat počet nově hlášených případů, patří tuberkulóza stále k nejrozšířenějším chorobám. Podle odhadů WHO je bakterií Mycobacterium tuberculosis nakažena asi třetina světové populace.

Podle statistik se jen v Evropě každou hodinu objeví 49 nových případů nákazy. A sedm lidí každých 60 minut nemoci podlehne.

V Česku se nebojíme

Česko patří k zemím s poměrně příznivým vývojem a relativně nízkým výskytem tuberkulózy. V roce 2010 zde bylo hlášeno celkem 678 případů onemocnění - což odpovídá necelým sedmi nemocným na sto tisíc obyvatel.

Situace v Česku dospěla do té míry, že byla vloni schválena novela zákona o veřejném zdraví, podle které se ruší celoplošné očkování proti TBC.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera totiž míra zátěže očkování převažuje nad riziky nákazy.

Očkovány tak jsou již jen děti patřící do rizikových skupin - například ty, jejichž rodiče pobývají v zemích s vysokým výskytem TBC, či u kterých se nemoc v minulosti objevila.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy