Tuberkulóza má do 40 let zmizet, leč v Česku jí přibývá

Martin Novák Martin Novák
6. 8. 2009 7:07
Podle studie se zlepšuje diagnostika a existuje i perspektiva rychlejší a účinnější léčby
Snímek tuberkulózy
Snímek tuberkulózy | Foto: wikimedia

Washington - Svět se nyní hrozí hlavně prasečí chřipky, ale výzkumné týmy nepřestávají pracovat na zkrocení dávno existující nemoci, která se stále nechce vzdát. Tuberkulózy.

Ta je sice problémem hlavně jihovýchodní Asie, ale i v České republice počet onemocnění začal stoupat.

V roce 2008 evidoval Ústav zdravotnických informací a statistiky v Česku 879 onemocnění. O osm více než v předchozím roce.

Vakcína a léky jsou na cestě

Tým vědců z Washingtonu však tvrdí, že postupný vývoj nové vakcíny pro děti, nového účinného léku a nových způsobů diagnostikování choroby podstatně sníží počet nemocných lidí na planetě ještě do poloviny tohoto století.

Studii, zveřejněnou v internetové verzi publikace Proceedings of the National Academy of Sciences, vypracovala profesorka Elizabeth Halloranová a katarský lékař Laís Abú Raddád, působící v USA.

Podle nich nyní vědci pracují na nové vakcíně pro novorozence pod hlavičkou Aeras Global TB Vaccine Foundation. Po dokončení výzkumu má vakcína snížit počet nemocných do poloviny století možná až o polovinu.

35 procent všech onemocnění je v Jihovýchodní Asii.
35 procent všech onemocnění je v Jihovýchodní Asii. | Foto: Jan Hořínek

Dalším přínosem prý bude nový lék, který zkrátí léčbu postižených. Pomoci mají i nové diagnostické metody, které umožní včas nemoc u člověka objevit.

"Kombinace všech těchto faktorů může mít ohromující účinek. Ale je samozřejmě otázka, nakolik se bude lišit teorie od toho, co bude nakonec dosaženo," uvádí doktorka Halloranová.

Loni v Česku 57 úmrtí

Nejpostiženějším regionem světa je Jihovýchodní Asie. Připadá na ní 35 procent onemocnění 32 procent úmrtí na tuberkulózu.

V České republice zemřelo loni na tuberkulózu sedmapadesát osob.  Některým lékařům se nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinné přeočkování jedenáctiletých dětí.

Kritizována je také nedostatečná kontrola cizinců. Loni tvořili pětinu všech nemocných. Šlo především o občany Mongolska a Vietnamu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy