Plošné očkování dětí proti tuberkulóze končí

ČTK ČTK
20. 5. 2011 13:09
Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o veřejném zdraví
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal v pátek novelu zákona o veřejném zdraví, kterou končí plošné očkování dětí proti tuberkulóze (TBC).

Novela, kterou Senát schválil na konci dubna, v případě očkování dětí proti TBC jen potvrzuje stav, který v praxi loni zavedla vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Zátěž očkování převažuje nad riziky nákazy

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera totiž míra zátěže očkování v současnosti převažuje nad riziky nákazy. Dříve bylo očkování proti TBC přínosné, protože možnost nákazy byla daleko vyšší.

Již nyní se proti TBC neočkují všichni novorozenci. Vakcinaci dostávají ty děti, které patří do rizikových skupin, tedy ty, jejichž rodiče pobývali v zemích s vysokým výskytem TBC, s pacientem byly v kontaktu či se v jejich rodině nemoc v minulosti objevila.

Tabule budou informovat o znečištění vody

Novela se ale také týká koupališť. Vychází ze směrnice EU a počítá s tím, že u přírodních koupališť budou instalovány tabule s informacemi o znečištění vody.

Tyto tabule by měly být jak na oficiálních přírodních koupalištích, která mají provozovatele, tak v místech, kde se lidé často koupou ve volné přírodě.

Pořízení a údržba tabule přijde podle návrhu zákona zhruba na 10 až 15 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy