Plošné očkování dětí proti tuberkulóze končí

ČTK ČTK
20. 5. 2011 13:09
Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o veřejném zdraví
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal v pátek novelu zákona o veřejném zdraví, kterou končí plošné očkování dětí proti tuberkulóze (TBC).

Novela, kterou Senát schválil na konci dubna, v případě očkování dětí proti TBC jen potvrzuje stav, který v praxi loni zavedla vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Zátěž očkování převažuje nad riziky nákazy

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera totiž míra zátěže očkování v současnosti převažuje nad riziky nákazy. Dříve bylo očkování proti TBC přínosné, protože možnost nákazy byla daleko vyšší.

Již nyní se proti TBC neočkují všichni novorozenci. Vakcinaci dostávají ty děti, které patří do rizikových skupin, tedy ty, jejichž rodiče pobývali v zemích s vysokým výskytem TBC, s pacientem byly v kontaktu či se v jejich rodině nemoc v minulosti objevila.

Tabule budou informovat o znečištění vody

Novela se ale také týká koupališť. Vychází ze směrnice EU a počítá s tím, že u přírodních koupališť budou instalovány tabule s informacemi o znečištění vody.

Tyto tabule by měly být jak na oficiálních přírodních koupalištích, která mají provozovatele, tak v místech, kde se lidé často koupou ve volné přírodě.

Pořízení a údržba tabule přijde podle návrhu zákona zhruba na 10 až 15 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy