EU otevře imigrační centrum. Uprostřed Afriky

Zdeněk Mihalco
6. 10. 2008 13:44
V Mali má vzniknout kancelář nabízející legální práci v Evropě
Tisíce ilegálních migrantů se snaží každým rokem na člunech dostat do Evropy
Tisíce ilegálních migrantů se snaží každým rokem na člunech dostat do Evropy | Foto: Reuters

Bamako - Evropská unie otevře první imigrační centrum mimo hranice Evropy - v metropoli afrického Mali, informovala britská stanice BBC.

EU doufá, že kancelář v Bamaku pomůže lidem najít legální práci, čímž by mohl o něco málo poklesnout počet nelegálních přistěhovalců v Evropě.

Podle BBC zatím není jasné, jaké množství pracovních příležitostí bude EU v Mali nabízet. Jak ale uvádí tato britská stanice, pravděpodobně tu zaměstnání najde jen kapka ze záplavy Afričanů zoufale toužících po práci na starém kontinentu. Kromě nabízení pracovních příležitostí mají pracovníci evropského centra rovněž Afričany upozorňovat na nástrahy nelegální migrace.

Jde o pilotní projekt s rozpočtem asi 10 milionů eur na čtyři roky. Vznik dalších podobných center EU v nejbližší době neplánuje. 

Bamako EU vybrala z důvodu, že je centrem imigračních cest směřujících do Evropy. Tisíce zejména mladých obyvatel západní části Afriky každým rokem vyrážejí skrze Mali přes Saharu k břehům Středozemního moře nebo do Mauretánie a Senegalu, odkud se plavidly snaží dostat na Kanárské ostrovy.

V mnoha případech na náročnou cestu nejsou připraveni, někteří z nich během cesty zahynou.

Například minulý týden španělská pobřežní hlídka zachránila 230 mladých Afričanů, kteří se přes moře snažili dostat do Španělska.

Mali patří k nejchudším demokratickým zemí světa. Velká část obyvatel se živí zemědělstvím, zejména pěstováním bavlny. Ve světě jsou však malijští zemědělci i přes nízké náklady málo konkurenceschopní - například kvůli tomu, že americká vláda dotuje své pěstitele bavlny, uvádí stanice BBC.

Odhaduje se, že v současné době pracuje v Evropě 200 tisíc z asi 12 milionů obyvatel Mali.

Foto: Aktuálně.cz
Další články o EU si přečtěte v EURORUBRICE Aktuálně.cz
Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe najdete ve zvláštní rubrice AFRIKA
 

Právě se děje

Další zprávy