Bez elektřiny stále zůstávají tisíce odběratelů, nejvíce na jihu Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2023 14:54
Bez elektřiny stále zůstávají tisíce odběratelů, nejvíce na jihu Čech

Kvůli následkům sobotní bouřky je v Česku bez dodávek elektřiny stále asi 14 tisíc odběratelů. Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovalo ke 13:00 ještě asi 8500 odběratelů bez dodávky elektřiny. Nejvíce, kolem 4500, jich je stále v Jihočeském kraji. ČEZ má bez elektřiny kolem 5500 odběrných míst.

"Nejvíce omezení se týká stále Jihočeského kraje, kde se nám ale podařilo snížit počet omezených domácností od rána téměř na čtvrtinu původního počtu. Aktuálně je tak bez dodávek přibližně 4500 odběratelů, ráno to bylo 16 tisíc. Nejvíce postiženou oblastí je Českobudějovicko (jižní část okresu), Českokrumlovsko a Jindřichohradecko," sdělil mluvčí E.ON Roman Šperňák. Dodal, že nejčastější příčinou poruch je poškozené vedení elektřiny po pádu stromů. "Jedná se o potrhané vodiče a izolátory," řekl.

Východní část distribučního území EG.D byla podle něj zasažena méně. Na Vysočině je bez elektřiny ještě zhruba 770 odběratelů, na jižní Moravě 1200 odběratelů a ve Zlínském kraji přibližně 800 domácností v oblasti Kroměřížska.

Společnost ČEZ evidovala ke 13:00 ještě deset poruch na vysokém napětí. Týká se to stále Moravskoslezského a Olomouckého kraje, kde je bez proudu ještě asi 3800 domácností, respektive 1800. Ráno společnost zaznamenala 16 tisíc odběrných míst bez dodávek elektřiny, kolem 5:00 to bylo 25 tisíc a v sobotu kolem 23:00 19 tisíc. V sobotu večer se to týkalo nejvíce okresů Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí, v neděli časně ráno pak Moravskoslezského a Olomouckého kraje. "Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávek, předpoklad je během dnešního dne," řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Do Česka z Bavorska v sobotu postupovaly velmi silné bouřky, nejprve se objevily v oblasti Šumavy, následně zasáhly Jihočeský kraj a postupně se přesunuly na východ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy