Prát na 40, otevírat okna a v ledničce mít sklenici s vodou. Jak nevyhazovat peníze

Ekonomika Ekonomika - za podpory: egd logo
Aktualizováno 9. 6. 2021 13:29
Na úsporné domácnosti lze ušetřit tisíce korun ročně. Stačí jen vědět, jak na to. Přizpůsobit se energeticky nenáročnému způsobu života přitom znamená úlevu nejen pro rodinný rozpočet, ale také pro životní prostředí. A nemusí jít přitom o velké investice. Připravili jsme pro vás celou řadu jednoduchých tipů, jak uspořit na elektrické energii, plynu či vodě napříč celým domem.

Úsporné domy

Pasivní dům

Pasivní stavba splňuje dobrovolná, ovšem přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Vytápění potřebuje pouze několik dní v roce. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy.

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům má relativně nízkou spotřebu paliv a elektřiny pro výrobu tepla. Díky tepelné izolaci dochází k relativně malým únikům energie. Nízkoenergetický dům obsahuje de facto podobné komponenty jako pasiv, ale nepočítá s rekuperací. U nízkoenergetického domu je spotřeba tepla při běžném provozu domu nižší než 50 kWh/m2, což je zhruba čtvrtina oproti běžným domům.

Nulový dům

Takzvaný nulový dům umí pokrýt naprostou většinu energií vlastními zdroji. Měrná potřeba tepla na vytápění činí méně než 5 kWh/m2 za rok. Energii pro dům vyrábějí hlavně fotovoltaické systémy nebo kogenerační jednotka.

Srovnání domů dle energetické náročnosti

 Spotřeba energie na vytápění
(v kWh/m2/rok)
Cena vytápění plynem
(v Kč/rok)
Běžný dům ze 70.–80. letnad 200nad 35 040 Kč
Běžná dnešní novostavba80 až 14014 016 Kč až 24 528 Kč
Nízkoenergetický důmméně než 50méně než 8760 Kč
Pasivní důmméně než 15méně než 2628 Kč
Nulový důmméně než 5méně než 876 Kč

Další tipy na úspory

  • Úniku tepla zabrání především zateplení budovy – teplo u většiny domů uniká obvodovými zdmi, okny a stropy podkroví.
  • U starších a méně zateplených domů se vyplatí zateplit stropy nejvyššího podlaží.
  • Okna lze vyměnit za úsporná nebo zatěsnit.
  • Ztrátám tepla lze zabránit také izolací potrubí.

Aktuálně.cz ve spolupráci s EG.D Zdroje: E.ON/EG.D, ČSÚ, PVK | Fotografie: Shutterstock, Aktuálně.cz

Celková spotřeba elektřiny v Česku sice loni kvůli pandemii koronaviru podle dat Energetického regulačního úřadu dosáhla pětiletého minima, ne všichni ovšem spotřebovali méně.

V případě domácností totiž nastal pravý opak - spotřeba energií jim stoupla o 4,7 procenta s tím, jak byli lidé nuceni trávit více času doma na home officu a on-line výuce. Ve volném čase pak více pobývali u televizí, daleko častěji se také pohybovali v kuchyni při vaření či mytí nádobí.

Drobné změny v domácnosti přitom podle expertů dokážou ušetřit nemalý objem elektrické energie. Například notebook během home officu či dálkové výuky spotřebuje až o 80 procent méně než stolní počítač. Nabíječky od notebooků, ale i mobilů trvale připojené do sítě rovněž berou energii. Na noc vypínat je vhodné také wi-fi router, který přes den zajišťuje připojení k internetu.

Podobné je to i s fungováním v ostatních místnostech bytu či domu. Jedna ledka na svícení oproti staré žárovce může ušetřit stovky korun a má dlouhou životnost. U spotřebičů typu televize či herní konzole se zase vyplatí zrušit takzvaný stand-by, tedy pohotovostní režim, který spotřebovává nezanedbatelné množství elektřiny. 

V kuchyni je dobré myslet mimo jiné na optimální teplotu v lednici a také na její vhodné umístění. Myčku i pračku je vhodné zapínat vždy až plné. Málokdo si také uvědomí, že změna teploty při praní z 90 stupňů na 60 dokáže snížit spotřebu elektřiny o čtvrtinu.

Ušetřit lze i na vytápění, byť letošní zima byla dlouhá. Na obytné ploše rodinného domu 120 m2 současná česká domácnost protopí přibližně 20 000 až 40 000 Kč ročně. Správně nastavené vytápění přitom ušetří i 30 procent těchto nákladů.

Pětině lidí v pandemii klesly příjmy

Jednoduché triky na energeticky nenáročnou domácnost dokážou rodinnému rozpočtu ulevit dohromady i několik tisíc korun ročně. Únorový průzkum úvěrové firmy Fair Credit mezi tisícovkou respondentů přitom ukázal, že po pandemii koronaviru s aktuálními příjmy vychází hůř než před rokem více než čtvrtina dotázaných.

Častěji jde například o ženy (31 procent), lidi z menších obcí do 5000 obyvatel a respondenty se základním vzděláním.

Téměř polovina (47 procent) dotázaných Čechů zvládá bez problémů financovat základní výdaje, jako jsou platby za bydlení, energie a jídlo. Dalších 43 procent sice tyto výdaje zvládá pokrýt, ale nad jejich rámec už jim příliš peněz nezbývá. Desetina respondentů má s financováním základních výdajů krátkodobé, ale i dlouhodobé problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 47 minutami

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy