Zaměstnancům státu stoupnou platy, na výplatě to uvidí v prosinci

ČTK ČTK
31. 10. 2016 14:33
V průměru by si podle návrhu státního rozpočtu na příští rok státní zaměstnanci měli na svých platech proti letošku přilepšit o 1876 korun, a jejich průměrný měsíční plat by tak měl vzrůst na 28 855 korun.
Polepší si i hasiči. (ilustrační foto)
Polepší si i hasiči. (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha Zaměstnancům ve veřejných službách, správě, úředníkům a také vojákům, policistům či hasičům stoupnou od 1. listopadu o čtyři procenta platové tarify. Na výplatní pásce uvidí nárůst v prosinci. O růstu platů ve veřejné sféře rozhodla vláda v září.

Už od začátku školního roku dostali přidáno učitelé a nepedagogičtí zaměstnanci v regionálním školství, tarify učitelů stouply o šest procent, ostatních o čtyři. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Pozdější termín souvisí s platností nové úhradové vyhlášky.

V průměru by si podle návrhu státního rozpočtu na příští rok státní zaměstnanci měli na svých platech proti letošku přilepšit o 1876 korun, a jejich průměrný měsíční plat by tak měl vzrůst na 28 855 korun. Nárůst proti letošnímu schválenému rozpočtu představuje sedm procent. Loni brali státní zaměstnanci v průměru 26 892 korun, což bylo o 1012 korun víc než o rok dříve.

V letošním druhém čtvrtletí pobírali zaměstnanci v celé české ekonomice v průměru 27 297 korun hrubého.

Nejvíc přidáno dostanou v absolutních číslech státní zástupci a od nich odvozené profese, kterým přibude měsíčně 3417 korun a budou brát v průměru 97 540 korun. Úředníci na místech pod služebním zákonem dostanou přidáno 2428 korun, jejich plat by měl růst na 32 875 korun.

V armádě budou od listopadu zvýšeny plošně tarify všech hodností. Například vojáci, kteří jsou zařazeni do nejnižší hodnosti, kterou je vojín, budou od listopadu dostávat o 400 korun víc, tedy 10 300 korun. Svobodníci, druhá nejnižší hodnost, budou mít tarifní plat 21 110 korun, což je o 820 korun víc než nyní. Vojáci zařazení do nejvyšší hodnosti armádních generálů získají díky změně o 4000 korun víc, jejich tarif bude nově ve výši 106 980 korun.

Platy státních zaměstnanců si mají v příštím roce podle návrhu rozpočtu vyžádat téměř 162 miliard korun. Proti letošku jde o nárůst o 12,9 miliardy. Z toho víc než třetinu tvoří objem peněz na zvýšení platů učitelů a nepedagogických pracovníků. Další peníze si vyžádá například navýšení počtu profesionálních vojáků, vyšší platy soudců, státních zástupců a ústavních činitelů.

Znovu přidáno by zaměstnanci státu mohli dostat i příští rok. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) už by ale nemělo jít o plošné navyšování, zlepšit odměňování by podle něj zasloužily zvlášť některé profese. Stejně jako premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hovoří zejména o učitelích. Ve svém resortu vidí Babiš potřebu zvýšení odměňování zaměstnanců finanční správy. Očekává se, že téma bude aktuální i kvůli sněmovním volbám, které Česko čekají příští podzim.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy