Minimální mzda stoupne nejvíce v historii. V Česku dosud patřila k nejnižším v EU

Petr Kučera Markéta Šrajbrová Petr Kučera, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 5. 10. 2016 10:24
Základní částka pro čtyřicetihodinovou týdenní pracovní dobu od ledna stoupne z 9900 na 11 tisíc korun měsíčně. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zvyšuje minimální mzdu už potřetí za sebou. Zrušila také nižší sazbu pro zdravotně postižené, částky se tak sjednotí s běžnými zaměstnanci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / KMR Photography

Praha – Minimální mzda stoupne od příštího roku o více než 11 procent, což je dosud nejvýraznější zvýšení v historii. Rozhodla o tom vláda, když schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

Základní částka pro čtyřicetihodinovou týdenní pracovní dobu od ledna stoupne z 9900 na 11 tisíc korun měsíčně, respektive z 58,70 na 66 korun za hodinu.

Odbory požadovaly ještě o 500 korun více, naopak pro zaměstnavatele bylo přijatelné zvýšení maximálně na 10 600 korun.

Od příštího roku zároveň skončí nižší sazby minimální mzdy pro lidi pobírající invalidní důchod, tedy při omezeném pracovním uplatnění. Začnou pro ně platit stejné částky jako pro běžné zaměstnance. Vláda to firmám vykompenzuje možností získat vyšší příspěvek na každého postiženého pracovníka.

Minimální mzdu pobíralo v loňském roce podle dostupných údajů kolem 115 000 zaměstnanců, tedy zhruba tři procenta. Pro většinu zaměstnanců pak v praxi platí mnohem vyšší minimum – takzvaná zaručená mzda. Ta je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů. Od ledna 2017 se zvyšují i tyto minimální sazby pro jednotlivé úrovně.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zvyšuje minimální mzdu už potřetí za sebou - nejdříve z 8500 na 9200 korun, od letošního ledna pak na 9900 korun. Tak výrazně, jako dnes schválila pro příští rok, ale ještě minimální mzda od roku 1991, kdy byla v Česku zavedena, nikdy nerostla.

Současná vláda vedená Bohuslavem Sobotkou se v koaliční dohodě zavázala, že bude nejnižší výdělek zvyšovat po projednání v tripartitě a přibližovat ho ke 40 procentům průměrné mzdy. Přestože se zástupci odborů a zaměstnavatelů na kompromisní částce neshodli, v příštím roce by se mělo čtyřicetiprocentního poměru dosáhnout – pokud průměrná mzda poroste stejným tempem jako dosud. Samo ministerstvo nicméně uvádí, že dosáhne jen 38,2% podílu, čímž se vyrovná stav z roku 2007.

Česká minimální mzda patří k nejnižším v Evropské unii. Za Českem už je jen Litva, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Příliš nepomůže ani přepočet podle parity kupní síly, tedy toho, co si obyvatelé mohou ve své zemi za minimální mzdu koupit - Češi se po přepočtu posunou jen o jednu příčku nahoru.

Firmy i někteří ekonomové dlouhodobě volají po tom, aby o růstu minimální mzdy nerozhodovala vláda, ale aby k navyšování docházelo automaticky podle stavu ekonomiky. Podle ministryně práce Michaely Marksové na to ale minimální mzda zatím není dost vysoká. "Za stávajících okolností, kdy jsme na chvostu EU, to odmítám," říká.

Marksová věří, že růst minimální mzdy bude lidi více motivovat k práci. Zvětšil by se totiž rozdíl mezi pracujícími a lidmi, kteří zůstávají jen na sociálních dávkách. V této snaze ji podporuje i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zaměstnavatelé naopak tvrdí, že jim stoupnou náklady, což povede k propouštění nebo neochotě přijímat nové zaměstnance na klasický pracovní poměr.

"Za situace, kdy minimální mzda roste už poněkolikáté tempem podstatně vyšším než mzda průměrná, je naprosto mimo realitu požadovat její dokonce dvouciferný růst," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Po zvýšení o 11 procent je podle něj reálné, že některé provozy skončí, protože nebudou schopné vyšší mzdy platit. Problémy mohou mít sektory jako pohostinství a ubytování, kde je vyšší podíl osob pobírajících minimální mzdu. "Pro podnikání v restauracích vidím stoupající minimální mzdu jako vážnější bariéru než zavedení elektronické evidence tržeb," dodává.

Výrazného růstu se bojí i Hospodářská komora. Podle ředitele jejího Odboru legislativy, práva a analýz Ladislava Minčiče hrozí, že některé firmy, aby odvrátily krach, budou propouštět. "A zaměstnanci pak namísto toho, aby byli v řádném pracovním poměru, fungují načerno," uvedl Minčič.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ale tyto argumenty odmítá a upozorňuje na to, že třeba i na sousedním Slovensku je minimální mzda vyšší, momentálně o 40 eur, a firmy nepropouštějí ani nekrachují. Podle Středuly by čistá minimální mzda měla být výrazně nad hranicí chudoby, která loni byla na 10 240 korunách.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 19 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy