České dráhy rozšiřují přepravu kol na další spoje, nabízejí pro ně i celodenní jízdenku za 99 korun

ČTK ČTK
17. 4. 2018 12:55
Vedle běžných spojů posílí ČD i nabídku cyklovlaků. Přepravu bicyklů posilují také soukromí dopravci Leo Express, RegioJet a Arriva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČD

Praha - Počet spojů Českých drah (ČD) s rozšířenou přepravou jízdních kol se letos zvýšil o 150 vlaků na téměř 7000 spojů denně.

Cena za přepravu jízdního kola, která závisí na ujeté vzdálenosti, zůstala u ČD stejná jako loni a pohybuje se od 30 do 75 korun. Pro neomezené cestování nabízejí ČD celodenní jízdenku za 99 korun.

"Kola přepravujeme prakticky ve všech vlacích, i v malých motoráčcích, kam se vejdou dvě až tři kola, a proto v jízdních řádech nejsou speciálně označené," uvedl člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

Ve vlacích ČD je z celkového počtu 7000 spojů v celkem 782 vlacích možné využít úschovu kola během přepravy, v ostatních vlacích je přeprava kola umožněna formou spoluzavazadla.

Vedle běžných spojů rozšiřují ČD nabídku cyklovlaků. Budou mířit mimo jiné z Prahy do Slaného nebo pohoří Brdy, na jižní Moravě z Brna do Znojma nebo do okolí řeky Ohře.

Přepravu bicyklů posilují na svých linkách také soukromí dopravci Leo Express, RegioJet a Arriva.

Leo Express letos zahájil přepravu kol 1. dubna. Podle mluvčího společnosti Emila Sedlaříka Leo Express nabízí přepravu kol ve vlacích i autobusech za jednotnou cenu 49 korun, a to bez ohledu na ujetou vzdálenost, přičemž cestující mohou na jednu jízdenku přepravu kombinovat i mezi vlakem a autobusy dopravce.

Letos podle Sedlaříka společnost očekává minimálně 3 000 přepravených kol, což je téměř dvojnásobek loňské přepravy. Vzhledem k rostoucí poptávce plánuje dopravce navýšit kapacitu vybraných spojů, například do ukrajinského Lvova.

RegioJet přepravuje jízdní kola po celý rok ve svých dálkových vlacích v České republice a na Slovensku ve vozech nejnižší třídy low-cost. Zákazníci si zde mohou k rezervaci jízdenky zdarma rezervovat také přepravu jízdního kola.

Bicykly se přepravují na stojanu pro přepravu kol na představku vozu. V autobusech dopravce, kde je přeprava zpoplatněna, jsou jízdní kola přepravována jako spoluzavazadlo v zavazadlovém prostoru. Cestující tak musí kolo před cestou složit a zajistit převázáním.

Arriva podle mluvčího Romana Herdena nabízí na svých spojích z Prahy do Nitry vždy deset míst pro přepravu kola. Vzhledem ke zvýšenému zájmu přidá dopravce na této trati druhou jednotku. Přepravu kol dopravce nabízí také ve vlacích z Prahy do Benešova.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy