Vynálezy Star Treku jdou do reality

Adam Fiala
23. 1. 2012 3:37
Realizace fantaskního přístroje k diagnostikám nemocí může někomu vynést deset milionů

Vědeckofantastické filmy v sobě vždy přinášejí inspiraci. Jsou souborem inovativních myšlenek, které obalují futuristický svět. Realita se pak představám postupně blíží, jindy jde úplně mimo. Oblíbená filmová a seriálová série Star Trek přinesla řadu vzrušujících podnětů. Lékařská verze přenosného zařízení tricoder se stala posledním předmětem v neuvěřitelné desetimilionové nabídce. Právě tolika dolarů se dočká ten, kdo přístroj sestrojí.

Odhalení nemocí

Tricoderem disponuje posádka vesmírné lodi Enterprise. Značně jim ulehčuje jejich rozmanité cesty po cizích světech. Zatímco jeden typ přenosné krabičky pojmenované tricoder umožňuje skenovat okolí, analyzovat data a informace ukládat, jiný slouží k medicínským účelům. Nemoci odhalí spolehlivě, a navíc tak pomůže k snadnějšímu léčení pacientů.

Podmínkou váha přístroje

Zadavatelé z Qualcommu jsou shovívavější. Aby strůjce reálného přístroje měl možnost vyhrát deset milionů, stačí, aby lékařský přístroj dokázal změřit základní zdravotní údaje a diagnostikovat soubor patnácti nastavených onemocnění. Podmínkou je váha, která nesmí překročit 2,2 kilogramy. Soutěž byla zveřejněna na letošním veletrhu CES. Není sporu, že by takový přístroj ulehčil práci s nemocnými. Už vědci z Jižní Koreje slibují, že by i smartphony mohly odhlalovat rakovinu. Na druhé straně se padesát let starý nápad ze seriálu zdá být i dnes stále příliš velkou sci-fi.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy