Vynálezy Star Treku jdou do reality

Adam Fiala
23. 1. 2012 3:37
Realizace fantaskního přístroje k diagnostikám nemocí může někomu vynést deset milionů

Vědeckofantastické filmy v sobě vždy přinášejí inspiraci. Jsou souborem inovativních myšlenek, které obalují futuristický svět. Realita se pak představám postupně blíží, jindy jde úplně mimo. Oblíbená filmová a seriálová série Star Trek přinesla řadu vzrušujících podnětů. Lékařská verze přenosného zařízení tricoder se stala posledním předmětem v neuvěřitelné desetimilionové nabídce. Právě tolika dolarů se dočká ten, kdo přístroj sestrojí.

Odhalení nemocí

Tricoderem disponuje posádka vesmírné lodi Enterprise. Značně jim ulehčuje jejich rozmanité cesty po cizích světech. Zatímco jeden typ přenosné krabičky pojmenované tricoder umožňuje skenovat okolí, analyzovat data a informace ukládat, jiný slouží k medicínským účelům. Nemoci odhalí spolehlivě, a navíc tak pomůže k snadnějšímu léčení pacientů.

Podmínkou váha přístroje

Zadavatelé z Qualcommu jsou shovívavější. Aby strůjce reálného přístroje měl možnost vyhrát deset milionů, stačí, aby lékařský přístroj dokázal změřit základní zdravotní údaje a diagnostikovat soubor patnácti nastavených onemocnění. Podmínkou je váha, která nesmí překročit 2,2 kilogramy. Soutěž byla zveřejněna na letošním veletrhu CES. Není sporu, že by takový přístroj ulehčil práci s nemocnými. Už vědci z Jižní Koreje slibují, že by i smartphony mohly odhlalovat rakovinu. Na druhé straně se padesát let starý nápad ze seriálu zdá být i dnes stále příliš velkou sci-fi.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy