Vynálezy Star Treku jdou do reality

Adam Fiala
23. 1. 2012 3:37
Realizace fantaskního přístroje k diagnostikám nemocí může někomu vynést deset milionů

Vědeckofantastické filmy v sobě vždy přinášejí inspiraci. Jsou souborem inovativních myšlenek, které obalují futuristický svět. Realita se pak představám postupně blíží, jindy jde úplně mimo. Oblíbená filmová a seriálová série Star Trek přinesla řadu vzrušujících podnětů. Lékařská verze přenosného zařízení tricoder se stala posledním předmětem v neuvěřitelné desetimilionové nabídce. Právě tolika dolarů se dočká ten, kdo přístroj sestrojí.

Odhalení nemocí

Tricoderem disponuje posádka vesmírné lodi Enterprise. Značně jim ulehčuje jejich rozmanité cesty po cizích světech. Zatímco jeden typ přenosné krabičky pojmenované tricoder umožňuje skenovat okolí, analyzovat data a informace ukládat, jiný slouží k medicínským účelům. Nemoci odhalí spolehlivě, a navíc tak pomůže k snadnějšímu léčení pacientů.

Podmínkou váha přístroje

Zadavatelé z Qualcommu jsou shovívavější. Aby strůjce reálného přístroje měl možnost vyhrát deset milionů, stačí, aby lékařský přístroj dokázal změřit základní zdravotní údaje a diagnostikovat soubor patnácti nastavených onemocnění. Podmínkou je váha, která nesmí překročit 2,2 kilogramy. Soutěž byla zveřejněna na letošním veletrhu CES. Není sporu, že by takový přístroj ulehčil práci s nemocnými. Už vědci z Jižní Koreje slibují, že by i smartphony mohly odhlalovat rakovinu. Na druhé straně se padesát let starý nápad ze seriálu zdá být i dnes stále příliš velkou sci-fi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským prezidentem a prohlásil, že nová íránská vláda bude "režimem brutálního popravčího", se kterým by svět neměl vyjednávat o návratu k jaderné dohodě z roku 2015. Raísí s přehledem ovládl páteční prezidentské volby, které však provázela nejnižší volební účast od založení islámské republiky.

Bennett na prvním televizním brífinku po jednání nové izraelské vlády prohlásil, že Raísího nástup k moci zajistil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, a nikoli svobodné a férové hlasování.

"Raísího zvolení je (…) poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout," řekl Bennett.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V Arizoně vjel řidič do cyklistů, několik z nich je v kritickém stavu

Řidič pickupu najel v sobotu do několika účastníků charitativního cyklistického závodu poblíž amerického města Show Low ve státu Arizona. Šest cyklistů bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu. Pětatřicetiletý podezřelý se snažil z místa incidentu ujet, policie jej ale dostihla a postřelila. Nachází se rovněž v kritickém, ovšem stabilním stavu. Okolnosti a motiv činu policie zatím blíže nekomentovala, svědci na místě však agentuře AP řekli, že podle nich muž najel do cyklistů úmyslně.

Podle mluvčí místních úřadů se kromě šesti kriticky raněných dva cyklisti dostavili do nemocnice po vlastní ose. Jednoho z vážně poraněných lékaři dopravili helikoptérou do větší nemocníce poblíž města Phoenix.

Zdroj: ČTK
Další zprávy