Google k výročí Stanislawa Lema: Pomozte stavět robota

David Slížek
23. 11. 2011 10:55
Před 60 lety (v roce 1951) byla vydána první kniha polského spisovatele sci-fi Stanislawa Lema - román Astronauti. Polský Google si výročí připomíná jedním z nejpropracovanějších doodle, jaké zatím publikoval
Google a výročí Stanislawa Lema
Google a výročí Stanislawa Lema | Foto: repro Google

Před 60 lety (v roce 1951) byla vydána první kniha polského spisovatele sci-fi Stanislawa Lema - román Astronauti.

Domácí stránka polského Google (najdete ji na adrese google.pl) svým uživatelům výročí připomíná zábavným animovaným logem (tzv. doodle).

Jde o krátkou hru na motivy povídek ze sbírky Kyberiáda, kterou Lem vydal v roce 1965.

Uživatel v ní pomáhá konstruktérovi sestavit obřího robota. Abyste se dostali dál, musíte uspět v krátkých minihrách.

Stanislaw Lem napsal řadu povídek a románů. K nejznámějším patří kniha Solaris, kterou zfilmoval Andrej Tarkovský a před čtyřmi lety i Steven Soderbergh.

Spisovatel zemřel v roce 2006 ve věku 84 let.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy