Chytrý telefon jednou odhalí rakovinu, slibují Korejci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2012 13:15
Vědci věří, že dotyková obrazovka může provádět testy biomolekulárních látek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Soul - Chytré telefony by už brzy mohly umět zkontrolovat zdravotní stav svého majitele. Preventivní prohlídky by nebyly nutné, namísto lékaře by je pravidelně prováděl mobil, a to prostřednictvím dotykové obrazovky.

Podle týmu vědců z jihokorejského vědecko-technického institutu KAIST je totiž teoreticky možné využít dotykové obrazovky ke zjišťování biomolekulárních látek, tedy k podobným testům, jaké provádějí lékaři v ordinacích.

Smartphone by tak majitele mohl včas upozornit například na rakovinové bujení.

"Začalo to myšlenkou, že dotykové obrazovky pracují na základě rozpoznávání elektronických pokynů předávaných dotykem prstu, a tudíž přítomnost specifických proteinů a DNA by měla být rovněž rozpoznatelná," řekl Pak Hjon-kju, který spolu s Won Pjon-jonem studii, o níž informoval německý vědecký časopis Angewandte Chemie, vedl.

Dotykové obrazovky chytrých telefonů, tabletů a dalších elektronických zařízení fungují díky tomu, že "cítí" elektrický náboj, který předává uživatelovo tělo obrazovce. Biochemické látky, jako jsou bílkoviny nebo molekuly DNA, také nesou specifické elektrické náboje, dodali na vysvětlenou vědci.

Podle KAIST experimenty týmu ukázaly, že dotykové obrazovky dokážou rozpoznat existenci a koncentraci molekul DNA, které na ně byly umístěny. To je první krok k tomu, aby jednoho dne mohly být využívány k provádění zdravotních testů.

"Potvrdili jsme, že (dotykové obrazovky) jsou schopné rozpoznat molekuly DNA s téměř stoprocentní přesností, stejně jako to dokážou velké, běžné lékařské přístroje, a věříme, že obdobné výsledky jsou možné v případě proteinů," řekl Pak agentuře Reuters.

Žádné podrobnosti ani časové plány toho, kdy by se mohly stát z mobilních telefonů diagnostické nástroje, zatím vědci neuvedli.

 

Právě se děje

Další zprávy