Studie: WiFi může škodit spermiím, dejte laptop z klína

LP Fish
1. 12. 2011 11:30
Podle nové studie amerických a argentinských lékařů snižuje přílišná blízkost bezdrátového připojení notebooku mobilitu mužských spermií a v některých případech i poškozuje jejich DNA.
Mikroskopický snímek spermie, která právě proniká do vajíčka.
Mikroskopický snímek spermie, která právě proniká do vajíčka. | Foto: Reuters

K debatám o škodlivosti nebo nezávadnosti záření z mobilních telefonů, nebo nebezpečí vyplývajícího z pokládání notebooku na klín, přibylo další téma.

Podle studie amerických a argentinských vědců totiž může nebezpečí číhat také ve WiFi.

Notebook na kolenou

Příliš krátká vzdálenost pohlavních orgánů od antény pro připojení notebooku do WiFi sítě může poškozovat zdraví spermií, varuje studie zveřejněná v americkém lékařském časopise Fertility and Sterility (Plodnost a sterilita).

Výzkumníci provedli pokus na 29 mužích s průměrným věkem 34 let, které nechali čtyři hodiny sedět s notebookem položeným na kolenou.

Po této době vykazovaly spermie 25 procent z nich sníženou mobilitu a 9 pocent mělo poškozenou DNA.

Lékaři výsledky porovnali se spermiemi mužů, kteří měli na klíně notebook, ale nebyli připojeni k WiFi. I jejich spermie byly poškozené, ale ne tolik.

Spermie v ohrožení

Ve zprávě k výzkumu se podle serveru Mashable mimo jiné píše:

"Naše data naznačují, že použití přenosného počítače připojeného k bezdrátové síti, umístěného blízko mužských pohlavních orgánů, může snížit kvalitu jeho spermií. V současné době nevíme, zda tento efekt vzniká u všech přenosných počítačů či jaké podmínky zesilují jeho účinnost."

Už několik let se objevují také studie dokazující, že kvalitu mužských spermií poškozují laptopy položené na klíně i přehřátím šourku a následného zvýšení teploty ve varlatech

Kromě toho se můžete dočíst i vědecká zjištění, že spermie ohrožuje například také horká koupel, zpomalovače hoření obsažené v počítačích nebo Viagra.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy