V roce 2012 by mohl skončit prodej hudby na CD

Adam Fiala
20. 11. 2011 17:35
Přesouvá se hudební průmysl kompletně do digitální éry?
Foto: Aktuálně.cz

V letošním roce se podařilo zvrátit trend výrazného propadu prodeje hudebních nahrávek. Do celkových čísel se však nezapočítávají jenom kompaktní disky, ale i nákupy přes internet, vinylové desky či kazety. V celkovém úhrnu to tak život datovému nosiči CD nezachrání.  Přední hudební vydavatelé mají v plánu, že kompletně zruší výrobu a prodej nových alb na CD. Pravděpodobně tak při pořizování převáží digitální cesty, ale milovníci originálních placek s potiskem rok 2012 opláčou.

Průlom přišel s discmany

Historie záznamového média CD se datuje až do roku 1965, jako užitkový nástroj pro úschovu dat a reprodukci hudebních nahrávek se prosadil v osmdesátých letech. Revoluce nastala v roce 1984, kdy společnost Sony představila přenosný přehrávač discman, nástupce walkmanu. Svého prodejního vrcholu dosáhly cédéčka v roce 2000, kdy se jich prodalo na dva a půl miliardy kusů.

Od té doby statistiky padají. Přispěl k tomu zejména rachle se rozvíjející internet, který usnadnil pirátské pořizování hudby. Díky dostupným vypalovacím mechanikám se nelegální kopie daly také pořídit, ale až rychlý internet a bezplatná dostupnost jakékoli skladby způsobily vrásky na čele vydavatelů.

MusicJet a iTunes

Ti se pokouší využít internet vlastním způsobem. Kdo si za hudbu chce zaplatit, má možnost. Před nedávnem se v České republice rozjel projekt MusicJet, který nabízí kolem půl druhého milionu skladeb. Snáší se na něj ovšem výtky týkající se kvality záznamu i nesnadných způsobů dalšího nakládání se zakoupenou skladbou. Ve stejné době se v tuzemsku objevil i Apple obchod iTunes, který ale umožňuje nákup skladeb pouze pro zařízení jmenované firmy.

 


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy