Z tabletů se stává masovka, prodej notebooků padl o 50%

LP Fish
18. 8. 2011 16:42
Předpovědi analytiků že tablety a chytré telefony na trhu brzo nahradí netbooky, notebooky a stolní PC potvrzují výsledky prodejů za první dvě čtvrtletí roku 2011. Tento trend se bude podle nich prohlubovat.
Foto: Ondřej Besperát

Prodej desktopových počítačů, notebooků a netbooků klesl v Západní Evropě za poslední rok o 20%. Potvrzuje se tak trend přechodu většiny uživatelů počítačových technologií na zařízení s menším výpočetním výkonem.

Notebooků a netbooků se ve stejném období tohoto roku prodalo o 53% méně než za stejné období v minulém roce. Prodej stolních PC klesl o 15,4%, uvedl britský deník Guardian.

Apple je čím dál populárnější

Podle všeho se však kupující nechávají ovlivnit i značkou. Trh ovládají iPady od Applu a Applu také jako jedinému výrobci jemně vzrostly i prodeje klasických PC. I tak má však Apple v kontinentální Evropě nejmenší podíl na trhu z pěti nejoblíbenějších značek.

Největšímu výrobci klasických PC - tchajwanské firmě Acer klesly prodeje meziročně o 44,6%. Firma na to reaguje propouštěním evropských zaměstnanců a snahou vyvinout vlastní chytrý telefon a tablet. Podle analytické společnosti Gartner je tak velký propad prodeje překvapením i pro ně samotné. Hlavní analytička Isabelle Durand tento stav komentovala slovy: "Propad prodeje Aceru skoro o 50% je mnohem větší, než se očekávalo".

Konzervativní prodejci důvěřují trendům

Podle Gartneru je za propadem prodeje klasických počítačů především mediální humbuk okolo tabletů, který vedl majitele obchodů k tomu, že si objednali mnohem menší množství notebooků a netbooků. U stolních PC zase převládá snaha firem co nejdéle udržet v chodu dříve nakoupené počítače a zbytečně neinvestovat do nových přístrojů. Pro uživatele také často hrají důležitou úlohu alternativního zařízení.

Analytici očekávají další růst prodeje tabletů

Další z analytiků společnosti Gartner  Meike Escherich předpovídá, že "v tomto čtvrtletí se ještě zvýrazní slabá poptávka (po klasických PC) a může znamenat strukturální změny na trhu, které budou pokračovat i v blízké budoucnosti."

Tento rok by se podle Gartner měly stát tablety masově prodávaným zbožím, když jejich celosvětový prodej dosáhne počtu 50 milionů kusů. Podle Abi Research je 75% prodaných tabletů prodaných v roce 2011 iPad od Applu, na dvaceti procentech pak běží platforma Android od Googlu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy