Gott i J.A.R. legálně: iTunes Store se otevřel i Čechům

Datarama
29. 9. 2011 9:00
Jedna skladba přijde na 99 eurocentů
Foto: Reuters

Praha - Pozdě, ale přece. Internetový obchod s hudbou iTunes Store, který naučil miliony lidí ve světě legálně kupovat digitální hudbu, se po osmi letech fungování oficiálně otevřel i uživatelům z Česka.

Ke spuštění služby došlo jen několik dní poté, co firma Apple spustila v ČR svůj eshop Apple Store. Na plánované otevření obchodu s hudbou upozornil už ve středu polský list Rzeczpospolita.

"Apple v souladu se svojí politikou neuvádí datum spuštění obchodu, ale je na něj připravený, obchod začne fungovat na trhu deseti zemí Evropské unie, kde zatím není," citoval nejmenovaný zdroj z hudební branže. Ten předpovídal start iTunes Store v průběhu října.

Jedna skladba přijde na 0,99 eura, celé album zájemci pořídí kolem 10 eur. Například slavná kapela Coldplay ale přes obchod nabízí zdarma ke stažení pět skladeb ze svého nového alba. Celá "deska" přijde na 4,99 eura.

V obchodě si zákazníci mohou zakoupit i hudbu českých interpretů - od Karla Gotta až po například J.A.R.

Firma s nakousnutým jablkem ve znaku v červnu informovala, že za osmiletou existenci iTunes Store jeho prostřednictvím prodala 15 miliard hudebních skladeb. Stala se tak největším prostředníkem při prodeji hudby na světě.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy