Hodina s iPodem či MP3 vám může vzít sluch, tvrdí vědci

Hana Pecinová
22. 6. 2010 18:21
Digitální přenosné přehrávače ničí sluchové receptory, varuje nová odborná studie
Hodina poslechu hudby může poškodit sluch člověka.
Hodina poslechu hudby může poškodit sluch člověka. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Pokud často posloucháte hudbu na iPodu či MP3 přehrávači, měli byste být na pozoru. Už jen za jednu hodinu, kdy si pouštíte hudbu skrz sluchátka do uší, může dojít k závažnému poškození sluchu.

Tvrdí to alespoň nový průzkum, který na svých stránkách zveřejnil americký časopis Archives od Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

Výsledky studie ukázaly, že poslouchání hudby pomocí sluchátek může mít už po jedné hodině negativní účinek na lidský sluch, protože ničí vláskové buňky neboli sluchové receptory ve vnějším uchu.

Výzkumu se zúčastnilo deset mužů a jedenáct žen ve věku 19 až 28 let, kteří měli za úkol poslouchat popovou nebo rockovou hudbu po dobu jedné hodiny.

Odborníci jim pouštěli šest různých relací, rozdělili mezi ně dva různé typy sluchátek a testovaní lidé také mohli měnit hlasitost poslouchané hudby.

Z hluku můžete ohluchnout

Po každé odposlouchané hodině pak vědci měřili, nakolik citlivý je jejich sluch v případě zatížení velmi krátkými vlnami a vyzkoušeli také dva zvuky s rozdílnými frekvencemi. Cílem bylo zjistit, jak zřetelně testovaní lidé tóny slyší. Výsledky pak vědci porovnali se čtrnáctičlennou skupinou stejně starých lidí, kteří hudbu neposlouchali.

"Je všeobecně známo, že nadměrné vystavování se hluku může vést dokonce až ke ztrátě sluchu," uvádí ve studii hlavní autorka výzkumu doktorka Hannah Kemplerová z Ghentské Univerzity v Belgii.

Zvyšující popularita i dostupnost iPodu a MP3 přehrávačů vyvolala obavy o sluch lidí.
Zvyšující popularita i dostupnost iPodu a MP3 přehrávačů vyvolala obavy o sluch lidí. | Foto: Aktuálně.cz

Studie byla podle ní navržena tak, aby zjistila, jaký dopad má i jen krátkodobý poslech hudby na sluch mladých lidí, mezi nimiž jsou MP3 přehrávače či iPody velice oblíbené.

Zvyšující se popularita i dostupnost těchto přehrávačů totiž vyvolala mezi odborníky obavu, zda nemohou mít nebezpečný dopad na sluch člověka.

Hudba ničí vláskové buňky

"Nadměrné vystavení hluku může vést k metabolickým či mechanickým účinkům, které způsobují změny ve stavebních článcích v Cortiho orgánu," míní Kemplerová.

Cortiho orgán je soubor struktur v přepážce hlemýždě středního ucha. Nejdůležitější součástí jsou vláskové buňky - sluchové receptory, které převádějí mechanickou energii zvukových vln na elektrický signál, jenž se pak přenese na vlákna sluchového nervu.

Právě tyto buňky podle výzkumu ničí už jen hodinový poslech hudby pomocí sluchátek. Kvůli tomu pak člověk hůř slyší.

"Ničí se hlavně vnější vláskové buňky, které jsou více náchylné ke zranění hlasitým zvukem než vnitřní vláskové buňky," tvrdí Kemplerová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy