Uživatelé Windows nadále holdují XP

Adam Fiala
13. 2. 2012 5:08
Během roku 2012 uvede Microsoft Windows 8, jejich předchůdce Windows 7 však nedokázal porazit XP

Kdyby nebyl na rok 2014 ohlášen konec podpory operačního systému Windows XP, dost možná by mu uživatelé zůstali věrní ještě dlouhá léta. Zatím ale dostávají aktualizace a updaty, takže není třeba opouštět známé prostředí. Loni oslavil systém Windows XP deset let od uvedení společností Microsoft na počítačích. Sice zaznamenává úbytek popularity, ale stále drží skoro polovinu počítačů a v lednu si o procento polepšil.

Není nad Windows XP

Pokud chcete znát přesná čísla, jedná o 47,19 % za leden, kdy si polepšil o šest desetin procenta. Během letošního roku plánuje Microsoft novou verzi operačního systému Windows 8. Osmičky by měly přinést radikální změny - např. se změní význam tlačítka Start. Celkově se však budou inspirovat v dlaždicovém designu operačního systému Windows určenému na smartphony a tablety. Systém by mohl být vážnou konkurencí pro XP právě obrovskou změnou systému. Windows 7 a Windows Vista, které následovaly po XP, totiž šly po linii mírných změn.

Apple hluboko za Windows

A podepisuje se to na jejich oblíbenosti a užívání. Ještě docela dobře se drží Windows 7 s třiceti šesti procenty. Microsoft totiž vyzývá společnosti, aby nečekaly na letošní verzi a přecházely na sedmičky. Tento systém je tak na vzestupu, od dubna 2011 posílil o deset procent. Windows Vista však padá dál a drží podíl pouhých osmi a čtvrt procenta. Úplně jinou ligu pak hrají počítačové operační systémy Applu. Mac OS X v lednu klesl lehce pod tři procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy