Windows 7 jdou na dračku, táhnou víc než Vista

Michal Pavec
22. 10. 2009 17:25
Praha - Je to teprve pár hodin, co se začala prodávat nejnovější verze operačního systému Windows. A už teď je jasné, že je po ní sháňka.
Foto: Michal Pavec

Není divu. Podle řady počítačových odborníků, kteří Windows 7 testovali, je novinka od Microsoftu výrazně zdařilejším počinem než předešlý operační systém.

"Obecně lze říci, že poptávka po nových Windows 7 je větší než při uvedení Windows Vista," řekl Aktuálně.cz Jiří Pikrt ze společnosti Mironet, která se zabývá prodejem výpočetní techniky.

Obchody, kde si od čtvrtečního rána mohli Windows 7 lidé kupovat, většinou hlásí nadstandardní zájem ze strany zákazníků.

Prodejce doplňoval zásoby

"Prodávají se až neočekávaně dobře. Oproti normálním dnům jde o vysoce nadstandardní čísla," pochvaloval si i PR manažer konkurenčního Czech Computeru Martin Doležal.

Czech Computer se zaměřuje především na internetový prodej, takže v jejich pobočkách se klasické fronty netvoří.

"Od rána do poledne jsme prodali zhruba tři sta kusů, především po internetu. A od desáté hodiny dopoledne jsme za pomoci našich distributorů museli začít doplňovat zásoby," líčí.

U některých obchodníků se ale může stát, že ještě nebudou mít k dispozici "krabicovou" verzi a Windows 7 budou prodávat pouze nainstalované v nových počítačích.

Čekání na 7

Obchodníci se shodují, že příchod nového operačního systému ovlivnil dění na trhu s počítačovou technikou. 

"Uvedení nových Windows značně podpořilo prodej notebooků s přeinstalovaným systémem. Je tedy patrné, že někteří zákazníci odkládali koupi notebooku do doby, kdy je možné zakoupit Windows 7," vysvětlil chování zákazníků obchodní ředitel Mironetu Jiří Pikrt.

Hrana zřejmě zvoní i předchozím operačních systémů z dílny gigantu z amerického Redmondu. "Prodej jiných Windowsů byl v posledních dnech logicky utlumen, protože uživatelé čekali na novou verzi," uvedl zástupce Czech Computeru Michal Doležal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy