HTC a Apple po dvou letech uzavřely mír

tl
16. 11. 2012 8:18
Patentová válka mezi HTC a Applem skončila. Firmy uzavřely dohody
Foto: Reuters

Společnosti HTC a Apple, které se spolu kvůli patentům soudily více než dva roky hned v několika zemích světa, před několika dny uzavřely dohodu, díky které byly všechny jejich spory okamžitě ukončeny. V rámci dohody navíc platí, že obě firmy mohou po dobu deseti let navzájem využívat své patenty.

Dohoda nepotěšila Google

I když konkrétní podoba smlouvy zůstala tajná, je vcelku jasné, že tchajwanské HTC nezískalo oficiální přístup k patentům Applu zadarmo. Je ale poměrně pravděpodobné, že platba za licence vyjde pro HTC levněji, než táhlé právní bitvy.

HTC uzavřením smlouvy s Applem v podstatě přiznalo, že patenty při výrobě telefonů skutečně porušovalo. Dohoda navíc určitě nepotěšila Google, jelikož z ní vyplývá, že jeho systém Android také patenty Applu porušoval.

Firma HTC už v roce 2010 uzavřela obdobnou dohodu s Microsoftem. U té se jednalo o patent, který využívají mapy Google Maps, které jsou integrovány ve všech telefonech s Androidem. Tuto dohodu už uzavřely s Microsoftem všichni výrobci androidích telefonů kromě Motoroly, která je vlastněná Googlem.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy