Cena ropy opět roste. Přehoupla se přes 130 dolarů

Redakce EKO, Reuters
21. 5. 2008 12:14
Zatímco poptávka po ropě roste, dolar klesá
Foto: Aktuálně.cz

Londýn/New York - Ceny ropy se vyšplhala na nová maxima a překročila 130 dolarů za barel. Důvodem je slabý dolar a rostoucí poptávka po ropě.

Texaská lehká ropa dosáhla dnes v 11. hodin 130,05 dolaru za barel. Cena severomořské ropy Brent vzrostla po 17.hodině dokonce na 131 dolarů, a to v reakci na zprávu o poklesu amerických zásob ropy.

K růstu ropy rovněž přispěl pokles dolaru vůči euru i jenu. Na trh působí i výpadky dodávek z Nigérie nebo z Íránu.

Navíc ropný kartel OPEC údajně nehodlá zvýšit těžbu ropy s tím, že to není zapotřebí. Podle konzultační firmy Petrologistics ale již nyní těží o 700 tisíc barelů denně více než v dubnu. 

Největšími producenty ropy se stávají Saúdská Arábie, Nigérie a Irák, píše agentura Reuters.

V souvislostech:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy