Microsoft v Kongresu: spojení Yahoo-Google ničí trh

Redakce EKO, Reuters
17. 7. 2008 15:05
Spojení porušuje antimonopolní zákon
Microsoft boj o Yahoo nevzdává.
Microsoft boj o Yahoo nevzdává. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Softwarový gigant Microsoft se obrátil na Kongres kvůli plánované dohodě mezi Yahoo a Googlem.

Člen Microsoftu Brad Smith na úterní tiskové konferenci totiž prohlásil, že dohoda obou stran poškozuje trh a je v rozporu s antimonopolním zákonem.

Google získá monopol

"Nikdy dříve v historii nedošlo k tomu, aby společnost kontrolovala 90 procent reklamy v jednom médiu," prohlásil. "Pokud vyhledávání je vstupní bránou internetu, pak se z Googlu stane vstupní bránu k informacím.

Společnost Yahoo se dohodla s konkurenčním Googlem, že se jeho reklamy začnou objevovat vedle některých výsledků hledání v Yahoo.

Kontextové reklamy Google by při hledání měli vidět uživatelé Yahoo v USA a Kanadě, smlouva byla sepsána na tři roky s případnou opcí.

Yahoo odhaduje, že dohoda s internetovým soupeřem může každý rok znamenat zvýšení tržeb o 800 milionů dolarů.

Microsoft bojuje dál

Microsoft se ale nechce Yahoo vzdát bez boje. O víkendu předložil spolu s investorem Carlem Icahnem novou nabídku na převzetí. Podle Yahoo ale obsahovala nepřípustné podmínky jako výměnu celého vedení firmy, s čímž firma nepočítala.

"Tato zvláštní a oportunistická aliance Microsoftu a Carla Icahna se vůbec nezajímá o zájmy podílníků Yahoo," prohlásil předseda správní rady Yahoo Roy Bostock a ukončil tak debaty o prodeji Yahoo.

Microsoft usiluje o převzetí Yahoo již více než půl roku.

Zaplatit za firmu chtěl 47,5 miliardy dolarů. Na začátku května ale kvůli neshodám s managementem vyhledavače jednání ukončil. Oznámil tehdy, že jednání okamžitě obnoví, pokud bude mít Yahoo po valné hromadě na začátku srpna nový management.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy