Stát a samospráva zvedly investice do staveb o dvě pětiny

ČTK ČTK
18. 8. 2014 12:03
Důvodem je novela zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro zveřejňování podlimitních zakázek z tří milionů korun na dvojnásobek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stavebním firmy získaly od ledna do konce července letošního roku od veřejné správy zakázky za 80,755 miliardy korun, což je meziročně o 38,7 procenta více. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

Jen během července zadala veřejná správa 791 zakázek za 15,724 miliardy korun.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně na budovy, za sedm měsíců roku vzrostla meziročně o 12,9 procenta na 20,246 miliardy korun. Objem zakázek na inženýrské stavby také stoupl, a to o 50,2 procenta na 60,5 miliardy korun.

Růst bude pokračovat

Čísla ovlivnila novela zákona o veřejných zakázkách platná od letošního ledna. Ta zvýšila limit pro zveřejňování podlimitních stavebních zakázek z původních tří milionů bez DPH na dvojnásobek.

"Proto mohl být srovnatelný meziroční růst počtu a hodnoty zadaných zakázek ještě vyšší, výrazněji se tento metodický vliv s ohledem na postup zadávacích řízení projeví až v následujících měsících," upozornil ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo během sedmi měsíců 979 společností. Největší objem veřejných zakázek získala Skanska, která vyhrála 49 tendrů za 4,325 miliardy korun. Z dalších 447 milionů korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Nejvíc zakázek pro železnice

Hodnota zakázek zadaných vládním sektorem vzrostla meziročně o 20,8 procenta na 32,762 miliardy korun. Města a obce zadaly stavební zakázky za 40,21 miliardy korun, meziročně o 73,6 procenta více. Jejich podíl tím vzrostl o deset procentních bodů na 49,8 procenta.

Největší objem zakázek zadala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC); šlo o celkem 75 zakázek za 16,439 miliardy korun. Mezi městy byla s 18 zakázkami za celkem 1,46 miliardy korun první Praha.

Největší zadanou veřejnou zakázkou na stavební práce od ledna do konce července bylo zdvojení elektrického vedení zadané společností ČEPS, tuto zakázku za 2,7 miliardy korun získalo sdružení GA Energo technik, Elektrotrans a Elcon Bratislava.

Tři zakázky s cenou nad jednu miliardu zadala také SŽDC. Skanska získala dvoumiliardovou zakázku na přestavbu pražského zhlaví, neboli části dopravny s kolejovým rozvětvením, v železničním uzlu Plzeň, AŽD Praha za 1,55 miliardy korun revitalizuje trať České Budějovice - Volary a sdružení firem Viamont DSP, Eurovia CS a GJW Praha zmodernizuje železniční stanici Praha Hostivař za 1,185 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy