První kontroly alergenů. Přes sto restaurací porušilo zákon

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
12. 2. 2015 11:15
Hygienici během ledna zkontrolovali 1032 restaurací a stravovacích zařízení. Problémy s uváděním alergenů mělo 130 subjektů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Hygienici uskutečnili během ledna prvních 1032 kontrol dodržování nové povinnosti, podle níž musí restaurace a stravovací zařízení informovat zákazníky o přítomnosti alergenů v pokrmech. Česko převzalo evropskou legislativu od loňského 13. prosince.

Z více než tisíce kontrolovaných provozoven jich nevyhovělo sto třicet. Nejčastějším prohřeškem restaurací a jídelen bylo opomenutí informovat o alergenech u prodávaných nápojů nebo balených potravin používaných k přípravě jídla. Přítomnost alergenů pak vůbec neuváděli někteří internetoví prodejci. 

Podle ministerstva zdravotnictví byly prověrky zatím spíše edukativního rázu, pokuty jsou jen symbolické. Při dalších kontrolách však už může jít o vyšší částky. Za porušení povinností hrozí restauracím maximální pokuta až do výše 10 milionů korun.

Výslovná žádost nestačí

Směrnici mohou stravovací zařízení splnit různým způsobem: buď uvést alergeny přímo v jídelním lístku, nebo je vyvěsit na viditelném místě v provozovně, nebo informovat zákazníka ústně ještě před uskutečněním objednávky.

„Za splnění povinnosti však nelze považovat situaci, kdy je tato informace poskytnuta až na výslovnou žádost spotřebitele. Ten musí být minimálně dopředu jasným způsobem informován o tom, kde informaci o případné přítomnosti alergenů v provozovně stravovacích služeb obdrží,“ zdůrazňuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. 

Nejčastěji restaurace chybovaly v tom, že informace o alergenech sice viditelně uváděly, ale alergenní složky nebyly vztaženy ke konkrétním pokrmům. Často také zapomínaly na povinnost informovat o alergenních složkách u nápojů nebo balených potravin určených k přípravě pokrmů.

Přítomnost alergenů opomínaly provozovny uvádět také třeba u vlastního pečiva. Někde sice údaje o alergenech byly k dispozici, ale zákazník nebyl upozorněn na to, kdo a kde mu může poskytnout bližší informace.

Pokuty za desítky tisíc korun

 „V rámci lednových kontrol došlo také k případům, kdy informace nebyla poskytována vůbec, a to nejčastěji díky jazykové bariéře, neznalosti této povinnosti, nebo jejího nenaplnění. Nedostatky při informování zákazníků o alergenech v potravinách byly zaznamenány rovněž u pokrmů nabízených přes internet a rozvozu jídel na objednávku,“ shrnuje Valenta.

Zejména v těchto případech přistoupili hygienici k sankcím. Vzhledem k tomu, že nekontrolovali pouze povinnost uvádět přítomnost alergenů v pokrmech, ale i plnění dalších povinností, nedokáže hlavní hygienik přesně říci, jak vysoké pokuty za tuto samotnou povinnost byly uděleny. „Jedná se ale řádově o desetitisíce korun,“ dodává Valenta.

Nejlepší situaci zjistili hygienici v takzvaném institucionálním stravování a ve velkokapacitních vyvařujících provozech, kde jsou provozovatelé s danou problematikou velmi dobře obeznámeni. Zjednodušeně řečeno jde hlavně o kantýny či školní jídelny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy