Pražská karta Lítačka se rozšíří i do škol, schválili radní. Další funkce už pak nedostane

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
28. 11. 2017 11:43
Děti budou moci kartu využívat pro vstup do škol či jednotlivých prostor nebo při výdeji obědů.
Pomůže i ve školní jídelně.  (ilustrační foto)
Pomůže i ve školní jídelně. (ilustrační foto) | Foto: Economia

Praha - Praha připravuje vylepšení karty Lítačka do městské hromadné dopravy. Partnerské školy budou moci pro svoje žáky žádat o kartu hromadně a také ji využívat ke svým účelům, například pro vstup do budovy. Rozhodli o tom pražští radní.

Do zkušebního projektu se má zapojit osm škol. Náklady na jednu školu činí 125 000 korun. .

Děti si budou moci o karty zažádat a vyzvednout je přímo ve školách. "Dětem budou rozdány přihlášky, odnesou si je domů, rodiče vyplní a poté dostanou bezplatně Lítačku," vysvětlila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Karta je pro děti do 15 let zdarma. Přípravu projektu má na starosti městská společnost Operátor ICT.

Pro školy bude projekt výhodný i proto, že děti budou moci kartu využívat například při výdeji obědů, v bufetu nebo pro vstup do budovy či učeben. Právě to je jeden z důvodů, proč je podle vedení města mezi školami o účast velký zájem.

Podle ředitele Operátora ICT plán vychází i z podnětů ze strany samotných škol. V prvním roce zkušebního provozu se počítá s osmi školami, další se však mohou hlásit a v příštím roce se může počet zvýšit.

Podle Krnáčové odstartuje projekt v základní škole Otokara Chlupa v Praze 13, a to v únoru nebo březnu příštího roku. "O zařazení do systému musí škola požádat sama a může si na kartu nahrát libovolnou funkci, kterou dnes využívá nebo je pro ni potřebná," doplnila primátorka.

Systém by měl být lépe zabezpečený než karty nebo čipy, které školy používají v současnosti. V budoucnu by se mohla nabídka rozšířit i na střední a vysoké školy.

Lítačku už lze využít jako průkaz do městské knihovny, zvažuje se přidání slevy na vstupném do zoo či botanické zahrady. Vedení města v minulosti mluvilo i o dalších funkcích, podle dnešního vyjádření primátorky nicméně rozšiřování projektem do škol skončí. Má jít v první řadě o cestovní doklad.

Magistrát a firma Operátor ICT plánují příští rok spustit novinky v oblasti placení za MHD. Lidé budou moci platit za krátkodobé i časové jízdenky prostřednictvím e-shopu a mobilní aplikace či si do systému zaregistrovat platební kartu a prokazovat se s ní stejně jako nyní s Lítačkou či Opencard.

Lítačka začala v ostrém provozu fungovat 1. listopadu loňského roku. Za tu dobu si ji podle primátorky pořídilo zhruba 258 000 lidí, z toho asi 100 000 přes internet.

Měsíční náklady na provoz jsou 3,185 milionu, což je 45 procent původních nákladů na Opencard. Pořízení Lítačky vyšlo město na 8,2 milionu korun.

Opoziční strany v minulosti kritizovaly fakt, že město kartu pořídilo bez otevřeného výběrového řízení a že nenabízí žádné služby, které by lidem usnadnily nákup jízdného.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy