Letní stravenková pře: Ať skončí, jásají hospody. Lidé přestanou jíst, děsí se odbory

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 8. 2019 17:39
Ministerstvo financí oznámilo, že hodlá zavést takzvaný "stravenkový paušál". Na místo kupónů by zaměstnanci mohli v práci získat na jídlo přímo peníze. Plán by významně ovlivnil stravenkový byznys v Česku. A tak budí vášně. Někteří ho vítají, jiní tvrdě kritizují a další se ptají, proč s tím ministryně Schillerová přišla právě teď, v době dovolených. Aktuálně.cz sestavilo průřez názory jednotlivých aktérů na samotnou existenci stravenek, jejich daňové zvýhodnění a jejich budoucnost.
Foto: Archiv filmu Toman

Konečně! Provize jsou nepřiměřené

  • Návrh ministerstva vítá předseda Družstva CBA Roman Mazák, který už v minulosti stravenkový byznys kritizoval. Provize, které zaměstnavatelé stravenkovým firmám odvádějí, jsou podle něj nepřiměřené.

"V minulosti, kdy jsme stravenky ještě pro své zaměstnance odebírali, jsme platili 5 procent z každé stravenky. A restaurace dalších 5 procent. Takže z jedné stravenky mají společnosti 10 procent? To je přece přehnané. Proto jsme stravenky zrušili už před dvěma lety a zajišťujeme zaměstnancům obědy ve firemní kantýně. Těm, co jsou na cestách, posíláme peníze ve formě náhrad. Samozřejmě vyplácíme víc, než stanovuje 20 let starý zákon, takže na to doplácíme," uvádí Roman Mazák. 

Připomíná, že pro firmy představují stravenky problém s evidencí a pro zaměstnance riziko, že je ztratí, zničí nebo zapomenou na jejich časovou platnost. Pokud by návrh ministerstva začal platit, určitě by "stravenkový paušál" rád využil. 

  • Družstvo CBA je sdružením velkoobchodů a maloobchodních jednotek, aktuálně čítá přes 1000 prodejen a produkuje obrat více než 4 miliardy Kč.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy