Letní stravenková pře: Ať skončí, jásají hospody. Lidé přestanou jíst, děsí se odbory

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 8. 2019 17:39
Ministerstvo financí oznámilo, že hodlá zavést takzvaný "stravenkový paušál". Na místo kupónů by zaměstnanci mohli v práci získat na jídlo přímo peníze. Plán by významně ovlivnil stravenkový byznys v Česku. A tak budí vášně. Někteří ho vítají, jiní tvrdě kritizují a další se ptají, proč s tím ministryně Schillerová přišla právě teď, v době dovolených. Aktuálně.cz sestavilo průřez názory jednotlivých aktérů na samotnou existenci stravenek, jejich daňové zvýhodnění a jejich budoucnost.
Foto: iStock

Komora: Firmy se budou snažit, podpoříme i státní stravenku

Hospodářská komora zastřešuje zaměstnavatele, kteří jsou prý na jakékoli změny u stravenek, nejvyužívanějšího zaměstnaneckého benefitu, citliví. Zastřešuje i restaurace, hotely a obchodní řetězce, kteří se potýkají s administrativou spojenou se stravenkami i s tím, že kvůli provizi od 5 do 7 % je cena obědu vyšší. A sdružuje i samotné stravenkovací společnosti. "Proto je problematika stravenek složitá, různé subjekty, které Hospodářská komora zastřešuje, ji vidí rozdílně," říká tiskový mluvčí komory Miroslav Diro.

Ke změně systému stravenek v současnosti komora formuluje stanovisko na základě zpětné vazby od členů. "V obecné rovině podporujeme elektronizaci papírových stravenek i návrh ministerstva financí, aby se peníze vyplácely v hotovosti. Zvažujeme dokonce i variantu, se kterou přišli experti sdružení v odborné platformě komory, že by se zavedla jakási státní stravenka," říká mluvčí Diro. 

  • Co se týká hotovosti při zachování benefitů, mohl by prý nápad vnést "svěží vítr" do stravenkového byznysu. "Někteří členové komory jsou přesvědčeni, že díky snížení počtu stravenek v oběhu by se stravenkové firmy chovaly více prozákaznicky. S papírovými stravenkami je totiž kromě vysokých poplatků spojená velká administrativa, a navíc peníze restauratéři dostávají až za nějaký čas se zpožděním," vysvětluje Diro.

Dodává, že je zřejmé, že se lidé ani po takové změně stravovat venku nepřestanou. Ti, co se stravovali v restauracích nebo jídelnách, své zvyky měnit nebudou, stejně jako ti, kteří jsou zvyklí nosit si do práce jídlo z domova. Krátkodobý výpadek může nastat, ale z dlouhodobého pohledu to pro restaurace žádný velký problém nebude.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy