Letní stravenková pře: Ať skončí, jásají hospody. Lidé přestanou jíst, děsí se odbory

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 8. 2019 17:39
Ministerstvo financí oznámilo, že hodlá zavést takzvaný "stravenkový paušál". Na místo kupónů by zaměstnanci mohli v práci získat na jídlo přímo peníze. Plán by významně ovlivnil stravenkový byznys v Česku. A tak budí vášně. Někteří ho vítají, jiní tvrdě kritizují a další se ptají, proč s tím ministryně Schillerová přišla právě teď, v době dovolených. Aktuálně.cz sestavilo průřez názory jednotlivých aktérů na samotnou existenci stravenek, jejich daňové zvýhodnění a jejich budoucnost.
Foto: iStock

Komora: Firmy se budou snažit, podpoříme i státní stravenku

Hospodářská komora zastřešuje zaměstnavatele, kteří jsou prý na jakékoli změny u stravenek, nejvyužívanějšího zaměstnaneckého benefitu, citliví. Zastřešuje i restaurace, hotely a obchodní řetězce, kteří se potýkají s administrativou spojenou se stravenkami i s tím, že kvůli provizi od 5 do 7 % je cena obědu vyšší. A sdružuje i samotné stravenkovací společnosti. "Proto je problematika stravenek složitá, různé subjekty, které Hospodářská komora zastřešuje, ji vidí rozdílně," říká tiskový mluvčí komory Miroslav Diro.

Ke změně systému stravenek v současnosti komora formuluje stanovisko na základě zpětné vazby od členů. "V obecné rovině podporujeme elektronizaci papírových stravenek i návrh ministerstva financí, aby se peníze vyplácely v hotovosti. Zvažujeme dokonce i variantu, se kterou přišli experti sdružení v odborné platformě komory, že by se zavedla jakási státní stravenka," říká mluvčí Diro. 

  • Co se týká hotovosti při zachování benefitů, mohl by prý nápad vnést "svěží vítr" do stravenkového byznysu. "Někteří členové komory jsou přesvědčeni, že díky snížení počtu stravenek v oběhu by se stravenkové firmy chovaly více prozákaznicky. S papírovými stravenkami je totiž kromě vysokých poplatků spojená velká administrativa, a navíc peníze restauratéři dostávají až za nějaký čas se zpožděním," vysvětluje Diro.

Dodává, že je zřejmé, že se lidé ani po takové změně stravovat venku nepřestanou. Ti, co se stravovali v restauracích nebo jídelnách, své zvyky měnit nebudou, stejně jako ti, kteří jsou zvyklí nosit si do práce jídlo z domova. Krátkodobý výpadek může nastat, ale z dlouhodobého pohledu to pro restaurace žádný velký problém nebude.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy