Letní stravenková pře: Ať skončí, jásají hospody. Lidé přestanou jíst, děsí se odbory

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 8. 2019 17:39
Ministerstvo financí oznámilo, že hodlá zavést takzvaný "stravenkový paušál". Na místo kupónů by zaměstnanci mohli v práci získat na jídlo přímo peníze. Plán by významně ovlivnil stravenkový byznys v Česku. A tak budí vášně. Někteří ho vítají, jiní tvrdě kritizují a další se ptají, proč s tím ministryně Schillerová přišla právě teď, v době dovolených. Aktuálně.cz sestavilo průřez názory jednotlivých aktérů na samotnou existenci stravenek, jejich daňové zvýhodnění a jejich budoucnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vznikne paralelní měna, varují stravenkáři

"Na mě to působí jako letní PR ministryně Schillerové, jediné členky vlády, která momentálně není na dovolené, a to v době okurkové sezóny," říká k návrhu David Rýc, předseda Asociace provozovatelů poukázkových systémů.

Připomněl, že v dubnu tohoto roku, se sešli zástupci tripartity u kulatého stolu k diskusi právě o tématu funkčnosti stávajícího systému zaměstnaneckého stravování a stravenek. "Zaměstnavatelé a odbory se jednoznačně shodovali v tom, že měnit zavedený systém daňového přispívání na stravování je nežádoucí," říká David Rýc.

  • Systém podle něj funguje správně, jeho hlavní část - provozování firemních kantýn - doplňují další části, tedy stravenky, dovážená strava a přímá smluvní spolupráce zaměstnavatele s restaurací.

"Zachování daňového zvýhodnění spolu s ukončením účelové vázanosti vytváří z tohoto navrhovaného příspěvku, pokud by byl realizován peněžní formou, to znamená vedle mzdy nebo jako její součást, skutečnou paralelní měnu," míní Rýc a dodává: "Protože jsme géniové a kráčíme ve šlépějích Járy Cimrmana, v hlavách ministerských úředníků se rodí plán, který v Evropě, kde ve 20 zemích zachovávají účelovou vazbu příspěvku zaměstnavatele na stravování a platí se stravenkami nebo speciálními platebními kartami, nebude mít obdobu. A konečně budeme něčím unikátní: paralelní měnou ,jakoby-určenou-ke-stravování´."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Francie má dva případy nákazy novým čínským koronavirem, první v Evropě. S odkazem na francouzské ministerstvo zdravotnictví to píší agentury.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy