Letní stravenková pře: Ať skončí, jásají hospody. Lidé přestanou jíst, děsí se odbory

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
8. 8. 2019 17:39
Ministerstvo financí oznámilo, že hodlá zavést takzvaný "stravenkový paušál". Na místo kupónů by zaměstnanci mohli v práci získat na jídlo přímo peníze. Plán by významně ovlivnil stravenkový byznys v Česku. A tak budí vášně. Někteří ho vítají, jiní tvrdě kritizují a další se ptají, proč s tím ministryně Schillerová přišla právě teď, v době dovolených. Aktuálně.cz sestavilo průřez názory jednotlivých aktérů na samotnou existenci stravenek, jejich daňové zvýhodnění a jejich budoucnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vznikne paralelní měna, varují stravenkáři

"Na mě to působí jako letní PR ministryně Schillerové, jediné členky vlády, která momentálně není na dovolené, a to v době okurkové sezóny," říká k návrhu David Rýc, předseda Asociace provozovatelů poukázkových systémů.

Připomněl, že v dubnu tohoto roku, se sešli zástupci tripartity u kulatého stolu k diskusi právě o tématu funkčnosti stávajícího systému zaměstnaneckého stravování a stravenek. "Zaměstnavatelé a odbory se jednoznačně shodovali v tom, že měnit zavedený systém daňového přispívání na stravování je nežádoucí," říká David Rýc.

  • Systém podle něj funguje správně, jeho hlavní část - provozování firemních kantýn - doplňují další části, tedy stravenky, dovážená strava a přímá smluvní spolupráce zaměstnavatele s restaurací.

"Zachování daňového zvýhodnění spolu s ukončením účelové vázanosti vytváří z tohoto navrhovaného příspěvku, pokud by byl realizován peněžní formou, to znamená vedle mzdy nebo jako její součást, skutečnou paralelní měnu," míní Rýc a dodává: "Protože jsme géniové a kráčíme ve šlépějích Járy Cimrmana, v hlavách ministerských úředníků se rodí plán, který v Evropě, kde ve 20 zemích zachovávají účelovou vazbu příspěvku zaměstnavatele na stravování a platí se stravenkami nebo speciálními platebními kartami, nebude mít obdobu. A konečně budeme něčím unikátní: paralelní měnou ,jakoby-určenou-ke-stravování´."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy