Pivní souboj pohlaví: Češky porážejí muže v mixech

Radek Pecák Radek Pecák
2. 12. 2014 15:15
Podíl pijáků piva v české populaci se dlouhodobě výrazně nemění, ukázal výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Podíl pijáků piva v české populaci se dlouhodobě výrazně nemění. Alespoň občas ho pije 90 procent mužů, což je o tři procentní body méně než v letech 2004 či 2005, ale o dva více než v letech 2011 a 2012. Z žen nyní občas pije pivo 56 procent, přičemž za posledních let to bylo nejméně v roce 2008 (50 procent) a nejvíce před dvěma lety (62 procent).

Průměrný muž přitom v České republice vypije během týdne 7,8 půllitru piva, ženy jen 2,3 půllitru.

Vyplývá to z letošních výsledků každoročního výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky dnes zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven.

Zatímco muži mezi restauračními zařízeními stále preferují hospody a pivnice, u žen se největší oblibě těší kavárny a cukrárny. A zatímco téměř osm z deseti mužů si zde nejčastěji objedná pivo, ženy nápoje střídají. Muži do svého oblíbeného podniku zavítají v průměru 6,3krát měsíčně, ženy jen 2,9krát.

"Když si vezmeme skupinku pěti mužů v hospodě, čtyři z nich budou před sebou mít pivo. U žen je ten poměr obrácený," říká Jiří Vinopal, který výzkum – podobně jako v předchozích letech – vedl.

Je to pivo?

U mužů pije nejčastěji pivo skupina ve věku 45 až 59 let, mezi ženami je nejaktivnější věková skupina mezi 30 až 44 lety.

Naopak ženy porážejí muže v pravidelnosti pití takzvaných pivních mixů. Podle výzkumu je pravidelně pije téměř třetina z nich (30 procent), zatímco u mužů je to necelá čtvrtina (24 procent). Navzdory rostoucí oblibě pivní mixy většina obyvatel republiky nepovažuje za pivo a převažuje přesvědčení, že se jedná o svébytný druh alkoholického nápoje.

Devět z deseti respondentů bylo schopno z patra jmenovat oblíbenou značku svého piva, u žen tento podíl dosahuje 70 procent. Přes 80 procent mužů a bezmála 70 procent žen tvrdí, že při výběru piva je pro ně důležitá chuť. Na místo výroby se při výběru ohlíží 57 procent mužů a 51 procent žen. Stále však převládá podíl těch, kteří se při nákupu piva ohlížejí více na cenu než na jeho původ.

Hrdí na prvenství

Tazatelé se také ptali, jaký mají Češi vztah k obecně proklamované vysoké spotřebě piva v zemi. Ta zůstává se 150 litry na osobu ročně nejvyšší na světě. Výsledky ukázaly, že na tento fakt jsou hrdí spíše muži (38 procent), zatímco ženy by se tímto prvenstvím pochlubili jen v 15 procentech případů. Naopak 28 procent Češek by o něm raději pomlčelo.

Tuzemské pivovary v loňském roce uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, což je o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco tuzemská spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, export stoupl o devět procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy