Pivní souboj pohlaví: Češky porážejí muže v mixech

Radek Pecák Radek Pecák
2. 12. 2014 15:15
Podíl pijáků piva v české populaci se dlouhodobě výrazně nemění, ukázal výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Podíl pijáků piva v české populaci se dlouhodobě výrazně nemění. Alespoň občas ho pije 90 procent mužů, což je o tři procentní body méně než v letech 2004 či 2005, ale o dva více než v letech 2011 a 2012. Z žen nyní občas pije pivo 56 procent, přičemž za posledních let to bylo nejméně v roce 2008 (50 procent) a nejvíce před dvěma lety (62 procent).

Průměrný muž přitom v České republice vypije během týdne 7,8 půllitru piva, ženy jen 2,3 půllitru.

Vyplývá to z letošních výsledků každoročního výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky dnes zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven.

Zatímco muži mezi restauračními zařízeními stále preferují hospody a pivnice, u žen se největší oblibě těší kavárny a cukrárny. A zatímco téměř osm z deseti mužů si zde nejčastěji objedná pivo, ženy nápoje střídají. Muži do svého oblíbeného podniku zavítají v průměru 6,3krát měsíčně, ženy jen 2,9krát.

"Když si vezmeme skupinku pěti mužů v hospodě, čtyři z nich budou před sebou mít pivo. U žen je ten poměr obrácený," říká Jiří Vinopal, který výzkum – podobně jako v předchozích letech – vedl.

Je to pivo?

U mužů pije nejčastěji pivo skupina ve věku 45 až 59 let, mezi ženami je nejaktivnější věková skupina mezi 30 až 44 lety.

Naopak ženy porážejí muže v pravidelnosti pití takzvaných pivních mixů. Podle výzkumu je pravidelně pije téměř třetina z nich (30 procent), zatímco u mužů je to necelá čtvrtina (24 procent). Navzdory rostoucí oblibě pivní mixy většina obyvatel republiky nepovažuje za pivo a převažuje přesvědčení, že se jedná o svébytný druh alkoholického nápoje.

Devět z deseti respondentů bylo schopno z patra jmenovat oblíbenou značku svého piva, u žen tento podíl dosahuje 70 procent. Přes 80 procent mužů a bezmála 70 procent žen tvrdí, že při výběru piva je pro ně důležitá chuť. Na místo výroby se při výběru ohlíží 57 procent mužů a 51 procent žen. Stále však převládá podíl těch, kteří se při nákupu piva ohlížejí více na cenu než na jeho původ.

Hrdí na prvenství

Tazatelé se také ptali, jaký mají Češi vztah k obecně proklamované vysoké spotřebě piva v zemi. Ta zůstává se 150 litry na osobu ročně nejvyšší na světě. Výsledky ukázaly, že na tento fakt jsou hrdí spíše muži (38 procent), zatímco ženy by se tímto prvenstvím pochlubili jen v 15 procentech případů. Naopak 28 procent Češek by o něm raději pomlčelo.

Tuzemské pivovary v loňském roce uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, což je o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco tuzemská spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, export stoupl o devět procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 4 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy