Nový důkaz. Češi jsou největší pijani piva na světě

Ekonomika Ekonomika
19. 11. 2014 20:40
V absolutním množství je první Čína, spotřeba na hlavu je ale oproti Česku výrazně menší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha - České republice patří první příčka na světě v konzumaci piva na hlavu. V průměru ho vypije každý Čech celkem 143 litrů ročně. Ukazují to aktuální data marketingové společnosti Euromonitor International, která zveřejnil britský list The Independent.

Druhé místo obsadili Němci se 110 litry piva na osobu. Německo, které každoročně hostí největší pivní festival světa Oktoberfest, letos na slavnostech uvítalo na 6,3 milionu návštěvníků, kteří zkonzumovali 6,4 milionu litrů tohoto nápoje. Také na třetím místě je další sousední země Česka - Rakousko - se 108 litry na hlavu.

Pořadí Země Spotřeba piva na hlavu
1. ČR 143 l
2. Německo 110 l
3. Rakousko 108 l
4. Estonsko 104 l
5. Polsko 100 l
6. Irsko 93 l
7. Rumunsko 90 l
8. Litva 89 l
9. Chorvatsko 82 l
10. Belgie 81 l

Čína obsadila první místo v celkovém objemu vypitých piv s množstvím 54 miliard litrů, na jednoho Číňana ale připadá pouhých 40 litrů.

V muslimských zemích roste prodej

"Sedm z deseti zemí s nejrychlejším nárůstem tržeb z prodeje piva byly muslimské státy včetně Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Indonésie a Íránu," cituje list průzkum Euromonitoru.

Podle analytika společnosti Spirose Malandrakise je tento nárůst tažený především prodejem nealkoholických piv. O větší konzumaci piva se podle něj mohl postarat také rostoucí počet cizinců žijících na Blízkém východě.

Spotřeba v Česku mírně klesá

V porovnání s uplynulými roky nicméně spotřeba piva v Česku mírně klesá. Podle dat Českého svazu pivovarů a sladoven se v roce 2013 snížila meziročně o 171 tisíc hektolitrů.

"V České republice se ročně vyrobí přes 19 milionů hektolitrů piva a spotřeba na hlavu mírně klesla ze 146 na 144 litrů. Oproti roku 2012 jsme zaznamenali významný pokles ve spotřebě pivních mixů, kterých se vypilo o 40 procent méně. Mezi faktory, které se na tomto poklesu podílely, patří loňské špatné počasí a také červnové povodně," uvedl František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.

U exportu se dařilo především ležákům, kterých se vyvezlo o 9 procent více než v roce 2012. O 12 procent naopak klesl vývoz výčepního piva. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Česko v pololetí získalo od Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než zaplatilo

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.

Od vstupu do EU v květnu 2004 do konce června zaplatilo Česko do rozpočtu EU 709,8 miliardy korun a získalo z něj 1,64 bilionu korun. Česko dosud získalo z EU o 934,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo. "Předpokládám, že celkovou čistou pozici ve výši jednoho bilionu korun bychom měli dosáhnout nejpozději v první polovině roku 2022," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Zisk AstraZeneky klesl i přes růst tržeb, k němuž přispěla vakcína proti covidu

Čistý zisk britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtvrtinu na 550 milionů dolarů (zhruba 12 miliard koreun), a to navzdory prudkému růstu tržeb, ke kterému výrazně přispěla vakcína proti covidu-19. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 31 procent na 8,22 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje vakcíny proti covidu dosáhly 894 milionů dolarů, takže se více než ztrojnásobily z 275 milionů v prvním čtvrtletím. AstraZeneca podle listu The Wall Street Journal ve druhém čtvrtletí na vakcíně dál prodělávala, ztráta se ale snížila zhruba na 13 milionů dolarů ze 40 milionů v prvním kvartálu.

Vakcína firmy AstraZeneca je levnější a používá se snadněji než některé konkurenční přípravky. Potýká se ale i s problémy, například s potížemi při výrobě či s obavami z vedlejších účinků, kvůli kterým některé země její používání omezily či rovnou zakázaly. Obzvlášť kritické vůči této vakcíně jsou Spojené státy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Selhání české justice, vzkázal Štrasburk. Doživotní trest pro Tempela musí přezkoumat soud

Robert Tempel, který si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku, dosáhl nového projednání svého případu. Ústavní soud (ÚS) po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Kauzou se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze. Podle advokáta nejsou splněny podmínky pro další držení Tempela ve vězení. Na nový proces by podle něj měl čekat na svobodě.

"Podáme potřebná podání k příslušným soudům tak, aby byl vydán příkaz k propuštění pana Tempela," řekl ČTK advokát Jakub Kříž. Návrh na případnou vazbu by muselo podat státní zastupitelství. "Z naší strany mohu říct pouze to, že věc se vrací k Vrchnímu soudu v Praze, který musí učinit všechny nezbytné kroky," uvedl ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Tempel vinu popíral. Krajský soud v Plzni jej čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. Na ÚS se Tempel obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní musel rozhodovat znovu.

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za "významné selhání justice" při projednávání mužova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy. Ústavní soud vrátil kauzu právě do fáze odvolacího řízení před přeložením z Plzně do Prahy, justice by měla znovu rozhodnout také o případné vazbě Tempela.

Zdroj: ČTK
Další zprávy